A varázsgomba öt év után is legyőzi a depressziót?

A varázsgomba öt év után is legyőzi a depressziót?
Egy új kutatás szerint a pszilocibin – a varázsgombák fő hatóanyaga – egyszeri adagban akár öt évig is enyhítheti a súlyos depresszió tüneteit. Az Ohio State Egyetem kutatói 24 fő részvételével indítottak randomizált klinikai vizsgálatot, akik mindannyian nagy depresszív zavarral (MDD) küzdöttek. A páciensek felét a vizsgálat elején, a másik felét nyolc héttel később kezelték pszilocibinnel; mindannyian 11 órányi pszichoterápiában is részesültek.

Gyorsan jött a javulás

Az első hónap végére a résztvevők háromnegyedénél csökkentek a depressziós tünetek, 14-en pedig teljesen tünetmentessé váltak. A javulás sokkal gyorsabban jelentkezett, mint a hagyományos antidepresszánsoknál megszokott. Fontos azonban megjegyezni, hogy a vizsgálat kis létszámú volt, és a kutatás szerzői is óvatosságra intenek az eredmények általánosításával kapcsolatban.

Mi maradt meg öt év után?

Az eredeti vizsgálat után öt évvel a kutatók felkeresték a résztvevőket, hogy megvizsgálják, fennmaradtak-e a pozitív hatások, illetve jelentkeztek-e mellékhatások. Huszonegyen vállalták az újraértékelést, amely során orvosok mérték fel a depresszió aktuális szintjét, a mindennapi működést és a szorongás mértékét. Azoknál, akik nem vettek részt vagy nem töltötték ki a kérdőívet, a kutatók feltételezték, hogy náluk nem maradt fenn a tünetmentesség.

Az értékelések alapján a páciensek 67%-a, akik korábban súlyos depresszióval éltek, öt évvel később is tünetmentes maradt. Ők kevesebb szorongásról és jobb mindennapi működésről számoltak be, valamint tartósan pozitív változásokat észleltek gondolkodásukban, lelki egészségükben és kapcsolataikban.

Mi lehet a tartós hatás titka?

A legtöbben kiemelték, hogy a pszilocibinélmény után önismereti munkát és terápiát is folytattak, hogy jobban megértsék önmagukat és eligazodjanak a nehézségek között. Egyes kutatók feltételezik, hogy a misztikus élmény mintegy katalizátora lehet egy új terápiás folyamatnak, de további összehasonlító kutatásokra van szükség annak eldöntéséhez, mennyit számít maga a pszilocibin, és mennyit az azt kísérő terápia.


Egyelőre kevés a nagymintás bizonyíték

Az eddigi legnagyobb, 233 fő bevonásával készült vizsgálatban pszilocibin és terápia kombinációjával a páciensek 37%-a vált tünetmentessé a depresszióból. Bár ez alacsonyabb arány az első, kisebb kutatás eredményeinél, a szakértők szerint így is ígéretes, hiszen a pszilocibin megfelelő terápiás közegben és felügyelet mellett alternatíva lehet azoknak, akiknél a hagyományos szerek csődöt mondtak. Az eredmények hosszabb távú, több helyszínes vizsgálata azonban továbbra is várat magára.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te szerinted etikus lenne pszilocibint használni terápiában, ha más módszerek már nem segítenek?
  • Te mit éreznél, ha egy ilyen kezelés után éveken át jól lennél?
  • Szerinted megbízható, ha csak kevés emberen próbálták ki eddig?




Legfrissebb posztok