Az olcsó konzolok kora véget ért: tényleg, mintha valaki elvitte volna a leárazásokat!

Az olcsó konzolok kora véget ért: tényleg, mintha valaki elvitte volna a leárazásokat!
Évekig megszokott volt, hogy a játékkonzolok ára a megjelenés után pár évvel jelentősen csökkent. Sokan kivártak, mert gazdagabb játékkínálatra, nagyobb akciókra és olcsóbb hardverre számítottak. Mára azonban mindez megváltozott: az árcsökkentések eltűntek, sőt, egyre gyakrabban tapasztalható, hogy a konzolok ára éppen emelkedik. Az új Nintendo Switch 2 449 dollárról indul (kb. 164 ezer Ft-tól), ami 55 ezer Ft-tal több, mint az eredeti Switch megjelenési ára volt. Senki sem számít lényeges árcsökkentésre a közeljövőben.

Áremelkedés az iparágban: okok és következmények

A konzolok drágulásának több összefüggő oka van. A világjárvány okozta gyártási akadozások és az infláció közvetlenül növelték a gyártási költségeket. A kereskedelmi háborúk és exportpolitikák is tovább nehezítik a helyzetet. Emellett a konzolgyártók üzleti stratégiát váltottak: korábban kész voltak veszteséggel (vagy nullszaldóval) eladni a hardvert abban a reményben, hogy a játékértékesítések ezt kompenzálják. Mostanra azonban inkább a hardvereladásokból is profitálni akarnak – a nyers üzleti logika és a részvényesek érdekei előtérbe kerültek.

Moore törvényének vége, lassuló technológiai fejlődés

A konzolok árának alakulásában technológiai okok is szerepet játszanak. Az egyik legfontosabb, hogy már nem fejlődnek olyan ütemben a processzorok és grafikai chipek, mint korábban. Az úgynevezett Moore törvénye szerint évtizedeken át kétévente megduplázódott egy chip tranzisztorszáma, vagyis egyre erősebb és energiatakarékosabb lapkákat lehetett fejleszteni, változatlan áron. Ez a törvény azonban ma már nem érvényesül: a következő generációs chipgyártás drágább és bonyolultabb lett, a fizika határai pedig lassan elérkeznek.

Ez a konzolokat is érinti. Mivel a konzolok statikus, zárt hardverei miatt a chipgeneráció-váltásokat főként miniaturizációra – vagyis kisebb, kevesebb energiát fogyasztó, kevesebbet melegedő, de azonos teljesítményű chipekre – használták fel. Ez lehetővé tette, hogy kisebb dobozba férjenek a konzolok, olcsóbb legyen a gyártás, ne kelljen akkora táp, ventilátor vagy alkatrész, miközben az energia- és anyagfelhasználás is csökkent.

A múlt: áresés, áramvonalasítás, siker

A kétezres évek elején a konzolgyártók látványos árcsökkentéseket és gépáttervezéseket hajtottak végre. A PlayStation 2 2000-ben még 299 dollárért (kb. 109 ezer Ft) jelent meg, de 2006-ra az ára 129 dollárra (kb. 47 ezer Ft) csökkent, majd 2009-ben már 99 dollárért (kb. 36 ezer Ft) szinte bárki hazavihette – ekkor már javában tartott a PS3-korszak. Az Xbox 360-nál is jelentős árcsökkentések és hardver-módosítások történtek (például a hírhedt túlmelegedési hibák miatt): az eredeti 203 wattos táp végül 133 wattossá zsugorodott, a 300 dolláros nyitóár (kb. 109 ezer Ft) pár év alatt 200 dollárra (kb. 73 ezer Ft) csökkent.

A konzolok miniaturizációjának köszönhetően kisebb lett a táp, a burkolat, csökkent a hűtési szükséglet, egyszerűsödött a főlap, és ezzel párhuzamosan a gyártási költség és a fogyasztói ár is.


Lassuló fejlesztések, eltűnő árcsökkentések

Az előző generáció, vagyis a PlayStation 4, az Xbox One és a Switch esetében a fejlesztések már lassabban hoztak valódi előrelépést vagy árcsökkenést. A PS4 Slim és az Xbox One S 28 nm-es chipek helyett 16 nm-eseket kaptak, ami indokolt néhány tízezres árcsökkentést, de ezek is egyre ritkábbak lettek. A Switch fejlettebb, 16 nm-es chipje sem lett olcsóbb – csak az akkumulátoros üzemidő nőtt, és elkészült a jóval olcsóbb Switch Lite változat.

A jelenlegi generáció, vagyis a PlayStation 5 és az Xbox Series X/S esetében a hardver minimális fejlesztéseken ment keresztül, és a chipgyártás nehézségei miatt a miniaturizáció ritka, költséges, és kevés megtakarítást hoz. Már az az öröm is elmúlt, hogy „legalább nem drágulnak”, hiszen az elszabaduló infláció mellett régóta nem számítunk valódi akciókra – sőt, már az alapgépek ára is nőtt.

Várhatunk még olcsóbb konzolokra?

Mindez nemcsak a konzoloknál, hanem a PC-s processzoroknál és videokártyáknál is érzékelhető. Régen egy új Nvidia-generáció megjelenésével olcsóbb lett a régebbi kártya, most viszont vagy többet kell fizetni a fejlődésért, vagy egyszerűen marad a meglévő teljesítmény. Az AMD például évek óta nem tudja olcsóbbá tenni újabb alaplapjait, ezért még mindig a közel tízéves AM4 platformját árulja, a modernebb, de drágább AM5 mellett.

Akár jönnek majd új technológiák vagy kedvezőbb gyártási feltételek, egyelőre nem érdemes visszatérő árcsökkentésekre számítani. Most először velem is az történt, hogy egy vadonatúj konzolt előrendeltem még megjelenés előtt: nem látom esélyét annak, hogy az ár csökkenjen, sőt, lehet, hogy csak drágább lesz. Az a korszak, amikor érdemes volt várni az olcsóbb, vékonyabb konzolokra, véget ért.

2025, adminboss, arstechnica.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy a cégek inkább profitra törekednek, mint korábban?
  • Szerinted etikus, hogy már nem olcsóbbak a konzolok az idő múlásával?
  • Te döntöttél volna úgy, hogy előrendelsz egy drága konzolt, ha nem várható árcsökkenés?




Legfrissebb posztok