
Az index éllovasai
A 2024-es ROSS Index első helyén az Ollama áll, egy Y Combinator által támogatott startup, amely open source eszközt fejlesztett LLM-ek (például a Llama és a Mistral) helyi (asztali) futtatására. Az Ollama GitHub-csillagainak száma 2024-ben körülbelül 76 000-rel nőtt, ami 261%-os növekedést jelentett, így meghaladta a 105 000-et (azóta ez a szám már több mint 135 000-re emelkedett).
A lista második helyén a Zed található, egy platformfüggetlen szövegszerkesztő, amelyet “nagy teljesítményű, emberekkel és MI-vel való együttműködésre terveztek”. A Zed projekt már egy ideje létezik, de 2024 januárjában vált nyílt forráskódúvá, és az év során több mint 40 000 új csillagot szerzett.
A harmadik helyen a Langchain áll, a Langchain nevű open source LLM-alkalmazásfejlesztési platform mögött álló cég. A projekt tavaly több mint 43 000 új csillagot szerzett, ami 326%-os növekedést jelentett – ez a szám azóta már meghaladta a 84 000 csillagot.
Nem csak MI-ről van szó
Míg a tavalyi ROSS Index az MI és az LLM-ek robbanásszerű növekedését szemléltette, idén az is megfigyelhető, hogy a fejlesztői eszközök továbbra is népszerűek az open source világában. A Zed és a Tana (9. hely) is bekerült a top 10-be. Emellett a PDF-manipulációs eszközt kínáló LibreOffice (7. hely), a pénzügyi menedzsment szoftver Mintlify (8. hely) és a távoli asztali szoftvereket fejlesztő Baserow (17. hely) jelenléte azt mutatja, hogy az adatvédelemre fókuszáló, saját szervereken futtatható eszközök iránt továbbra is nagy a kereslet.
Az Ethereum blokkláncra fókuszáló Remix (12. hely) pedig azt jelzi, hogy a kriptovaluták és a web3 világa még mindig aktívan jelen van.
Földrajzi eloszlás
A 20 legjobb ROSS startup közül hat található San Franciscóban, míg három Kanadában működik. Európa (Egyesült Királyság, Svájc, Magyarország és Csehország), Szingapúr és Kína képviseli a lista többi szereplőjét.
A magyar versenyzo
Magyarorszagot a https://coolify.io/ kepviseli a listan, ami egy nyílt forráskódú önkiszolgáló (self-hosting) platform, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy saját alkalmazásaikat, adatbázisaikat és szolgáltatásaikat saját hardveren futtassák felhőszolgáltatók helyett. A Vercel, Railway vagy Heroku szolgáltatások felhasználóbarát alternatívájaként teljes ellenőrzést biztosít a projektek és adatok felett előfizetési díjak vagy adatvédelmi kompromisszumok nélkül. Bár a Coolify használatához szükség van saját szerverre SSH-hozzáféréssel (legyen az újrahasznosított laptop, Raspberry Pi vagy bérelt szerver) és némi kezdeti beállításra, jelentősen leegyszerűsíti az önkiszolgáló alkalmazások folyamatos kezelését a telepítés után.
Az index korlátai
A GitHub “csillagok” nem tökéletes mérőszámok, mivel ezek csak azt jelzik, hogy valaki “kedvelte” a projektet, de nem mutatják, hogy aktívan használják-e vagy figyelemmel kísérik-e. A régebbi projektek természetesen több “csillagot” halmozhattak fel, ezért a Runa a negyedéves jelentéseinél a repository-k relatív növekedésére fókuszál egy 90 napos időszak alatt, míg az éves jelentéseknél az év során szerzett új csillagok abszolút számát veszi figyelembe.
Problémát jelenthet az is, hogy mi számít “open source”-nak. A Runa az open source “kereskedelmi megítélését” követi, nem a szigorú definíciót. Így egy olyan vállalat, amely a Server Side Public License (SSPL) alatt tette közzé szoftverét, még mindig open source-nak minősülhet, annak ellenére, hogy az Open Source Initiative nem ismeri el az SSPL-t nyílt forráskódúnak.