Startup-alapító bíróság előtt: Fiktív felhasználókkal csalhatott milliókat

Startup-alapító bíróság előtt: Fiktív felhasználókkal csalhatott milliókat
Pénteken kezdődött meg a fintech startup alapító, Charlie Javice elleni büntetőper, ahol az ügyvédek ismertették nyitóbeszédeiket. Az ügyvédek megismételték eredeti állításaikat és védekezésüket a JPMorgan Chase által Javice ellen 2022 decemberében indított perből. A pénzügyi szolgáltató óriásvállalat állítása szerint Javice “milliókat csalt kitalált ügyfelekkel, hogy rávegye a bankot cége megvásárlására”. A diákok pénzügyi tervezését segítő Frank nevű startupot 175 millió dollárért vette meg a JPMorgan. Ez a vád képezte a büntetőügy alapját is, amely szerint Javice “számos valótlan állítást tett” a Frank cég állítólagos több millió felhasználójáról, hogy ezzel csábítsa a JPMorgant.

A lebukás: visszapattanó e-mailek árulkodtak

A JPMorgan állítása szerint akkor derült fény a feltételezett csalásra, amikor a Frank ügyfeleinek listájára küldött marketing tesztemailek több, mint 70%-a visszapattant.

Védekezés: a vevő megbánta a vásárlást

Javice ügyvédei azt állítják, hogy a JPMorgan alapos átvilágítást végzett, és ez a per csupán a vásárlás megbánásának eredménye, mivel időközben a kormányzat megváltoztatta a pénzügyi támogatási űrlapok kitöltésének módját. Szerintük a csalás vádja csak eszköz, az üzletből való kilépésre.

Súlyos következmények várhatnak a vádlottra

A jelenleg 32 éves Javice-t, ha bűnösnek találják a megtévesztésben és hamis adatok létrehozásában, akár több éves börtönbüntetésre is ítélhetik.

  • Mit gondolsz, mennyire lenne fontos a startupok alapos átvilágítása egy ilyen eset elkerülése érdekében?
  • Ha te lennél Charlie Javice helyében, hogyan bizonyítanád az ártatlanságodat?
  • Szerinted mekkora felelősség terheli a JPMorgant a vásárlás előtt végzett átvilágításért?




Legfrissebb posztok