Satya Nadella: Az igazi mesterséges intelligencia a GDP-nket növeli majd

Satya Nadella: Az igazi mesterséges intelligencia a GDP-nket növeli majd
A Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella szerint az AI sikerét nem elvont mérföldkövekkel kellene mérni, hanem gazdasági hatásával. Szerinte az “AGI” (általános mesterséges intelligencia) mérföldkövekről beszélni “értelmetlen címlap-hajhászás”. Ehelyett a valódi siker fokmérője az lenne, ha a mesterséges intelligencia képes lenne növelni egy ország bruttó hazai termékét. “Amikor azt mondjuk, hogy ‘ez olyan, mint az ipari forradalom’, akkor lássuk azt az ipari forradalom léptékű növekedést. Számomra ez 10 százalékot jelent a fejlődő országokban, 7 százalékot a fejlett világban. Az infláció kiigazítása után 5 százalékos növekedésez az igazi mérce,” magyarázta Nadella egy podcast során.

Az AI sikere megfelelő alkalmazásokon múlik

Nadella véleménye szerint a várt növekedés azért nem következett be, mert időbe telik, míg az emberek megértik, hogyan használhatják hatékonyan az AI-t – feltéve, hogy találnak rá alkalmazást. Ez hasonlít ahhoz, ahogy a személyi számítógépnek is évekbe telt, mire megtalálta a helyét. “Képzeljük csak el, hogyan készített előrejelzéseket egy olyan multinacionális vállalat, mint a miénk a PC-k, e-mailek és táblázatkezelők megjelenése előtt. Faxok jártak körbe, valaki megkapta ezeket a faxokat, aztán készített egy irodák közötti feljegyzést, ami szintén körbejárt, az emberek beírták a számokat, és végül megszületett egy előrejelzés, talán éppen időben a következő negyedévre,” magyarázta Nadella. “Aztán valaki azt mondta: ‘Hé, csak fogok egy Excel táblázatot, beleteszem egy e-mailbe, körbeküldöm, az emberek szerkesztik, és máris kész az előrejelzés.’ Az egész előrejelzési üzleti folyamat megváltozott, mert a munkaeszköz és a munkafolyamat megváltozott. Pontosan ennek kell megtörténnie az AI-jal is a tudásmunkában.”

Tudásmunka vs. tudásmunkás

“Ne keverjük össze a tudásmunkást a tudásmunkával,” hangsúlyozta Nadella. “A mai tudásmunka valószínűleg automatizálható lenne, de ki mondta, hogy életem célja az e-maileim szortírozása?” Ehelyett úgy véli, az AI-eszközök lehetővé teszik majd a munkavállalók számára, hogy magasabb értékű feladatokra összpontosítsanak. Hogy ez valóban így fog-e alakulni, vagy a vállalatok ezt a lehetőséget inkább a költségcsökkentésre és a létszámleépítésre használják majd, az még kérdéses. Nadella azt is megjegyezte: “Ma nem lehet bevetni ezeket az intelligenciákat anélkül, hogy valaki – egy ember – ne vállalna értük jogi felelősséget.”

  • Te mit tennél, ha az AI bevezetése veszélyeztetné a munkádat?
  • Szerinted miként lehet elkerülni, hogy az AI-t csak költségcsökkentésre használják a vállalatok?
  • Hogyan használnád az AI-t, hogy az valódi gazdasági növekedést eredményezzen?




Legfrissebb posztok