Az alapítóknak arra kell összpontosítaniuk, amiben nem jók
Sok alapító beszélt arról, hogy társalapítókat vagy korai alkalmazottakat kerestek, akik pótolták a tudásbeli hiányosságaikat, azonban Parker Conrad, a Rippling társalapítója és vezérigazgatója szerint ennek épp az ellenkezője lenne a helyes. Conrad szerint, ha valakit csak azért veszünk fel, hogy betöltse azokat a szerepeket, amiket nem szeretünk vagy nem tudunk megcsinálni, az “hülyeség”.
“Találd meg azokat a dolgokat, amiket nem szeretsz a cégedben, és tartsd meg őket magadnak, foglalkozz velük mélyrehatóan, és koncentrálj ezekre, mert valószínűleg ezek jelentenek majd kihívást” – mondta Conrad. “Ezek azok a dolgok, amiket az ember hajlamos kerülni, mert kellemetlen velük foglalkozni. Saját magamon is láttam ezt, és azok a dolgok, amiket igazán nem kedvelsz, nos ezekre kell összpontosítanod az idődet.”
Az önfinanszírozás néha jobban fizet, mint a befektetők
Bár a megfelelő kockázati tőke befektető felbecsülhetetlen tanácsokat és útmutatást adhat egy startupnak, a jó VCs megtalálása nehéz, és még a legjobbak sem adnak mindig megfelelő tanácsot minden startup számára.
Ashley Tyrner, a Farmbox Direct alapítója és vezérigazgatója tapasztalatból tanulta meg ezt. Mikor bemutatta ötletét az közvetlenül fogyasztóknak szóló zöldségdobozos cégét a befektetőknek, azt tanácsolták neki, hogy váltson át ételcsomag szolgáltatásra, ami akkoriban nagyon divatos volt. Tyrner boldog, hogy figyelmen kívül hagyta ezt a tanácsot és önfinanszírozta a cégét.
“Minden kockázati tőke befektetővel azt akarták, hogy váljunk ételcsomag céggé,” mondta Tyrner. “Ez nem volt a célunk. Most visszanézve, örülök, hogy soha nem gyűjtöttünk tőkét, mert a legtöbb ilyen cégnél lassú hanyatlás tapasztalható.”
Ehelyett a FarmboxRx kapcsolatot létesített biztosítótársaságokkal, így termékeiket a betegek receptje részeként tudták küldeni, ami állítása szerint nagyon jövedelmezővé vált számukra.
Nem mindig kifizetődő elsőnek lenni
Ha sok PR beszámolót olvasol, mint én, gyakran találkozol azzal, hogy sok cég szeret kiemelni, hogy ők voltak “az elsők” egy technológiai innováció vagy új piac területén. De vajon mindig az elsőség a legnagyszerűbb dolog?
Jordan Nathan, a Caraway alapítója és vezérigazgatója nem feltétlenül ért ezzel egyet. Nathan elmondta, hogy amikor készítették a Caraway első nemtoxikus főzőedénykészletét, nem tetszett neki, hogy úgy tűnt, ők lesznek az utolsók, akik belépnek a piacra egy egyre telítettebb kategóriában, de végül bejött a számítása. Nathan szerint az utolsóként való indulás lehetővé tette számukra, hogy megtalálják a piacon lévő réseket, és ezekre a célközönségekre összpontosítsanak.
“Ez lehetővé tette számunkra, hogy megváltoztassuk a színpalettánkat, alakítsunk az árainkon, és azokat a darabokat, amiket a készletbe tettünk” – mondta Nathan. “Míg sok más márka sok mindent jól csinált, mi képesek voltunk kialakítani a saját terünket a közvetlen fogyasztóknak szóló világban.”
A cégeknek gyorsan piacra kell lépniük, függetlenül hosszú távú céljaiktól
Míg egyes startupok olyan szoftvereket kínálnak, amelyek egy héten belül már ügyfeleket szerezhetnek, ez nem minden vállalkozásra igaz, különösen nem a mély technológiai vagy “holdraszállás” jellegű vállalkozásokra. Azonban még ezeknek a cégeknek sem kell évekig várniuk a bevételszerzésre.
Joe Wolfel, a Terradepth társalapítója és vezérigazgatója megosztotta, hogy cégük tudatosan építette fel a bevételi forrásait. Míg az autonóm drónjaik tengerfenéki munkája még várat magára, ugyanazokat a szolgáltatásokat már most kínálják kereskedelmi és kormányzati ügyfeleknek, manuálisan, egy irányítópult segítségével, mert szükség van a tengerfenékről származó információkra.
“Az egyik dolog, amit gyorsan megtanulsz a harcban, hogy nem tudsz valamit irányítani, ami nem mozog,” mondta Wolfel. “Nincs helyettesítője a gyakorlati tanulásnak.”
Paul Hedrick, a Tecovas alapítója pedig hasonló elvet követett. Tudta, hogy a márkájuk közvetlen fogyasztói vonalra lép, de nem várhatott mindenre. Ezért kezdett el csizmákat értékesíteni a helyi piacokon.
Ne feledd, hogy egy céget is építeni kell a termék köré
Amikor egy startup indul, az alapítók gyakran csak a termék fejlesztésére és annak piacra dobására összpontosítanak, ami fontos is. De fontos, hogy a tényleges cégépítést se hanyagolják el.
Alex Uberti az Etched társalapítója felidézte, hogy eleinte nem gondoltak az alkalmazotti juttatások megszervezésére. Csak akkor jöttek rá, hogy ez hibás döntés volt, amikor egyik dolgozójuk balesetet szenvedett, és még nem volt szervezett egészségbiztosításuk – ami nem volt egyszerű folyamat.
Uberti tapasztalata emlékeztetett arra, hogy az alapítóknak nem szabad elfelejteniük a szükséges elemeket, amelyek egy hosszú távon működőképes cég felépítéséhez kellenek, ami gondoskodik az alkalmazottairól.