Mikor éri Meg Várni Valamire Az Agyunk Szerint?

Featured Image
Legyen szó akár egy új, divatos étteremben való hosszú várakozásról, vagy arról, hogy maradjunk még néhány percet egy film végén, hátha van utolsó jelenet, a döntés, hogy kitartsunk-e, az agyunk specifikus területeitől függ. A várakozás nem mindig pusztán önkontroll kérdése. A várakozás vagy nem várakozás döntése a potenciális jutalom értékelését is magában foglalja. Egy kísérlet, amely az agy frontális kéregében sérüléssel rendelkező személyek várakozási idejét vizsgálta, azt találta, hogy azok az emberek, akik bizonyos prefrontális kéreg területeken sérültek, kevésbé voltak hajlandók türelmesen várni. A kutatás eredményei azt sugallják, hogy a frontális kéreg régiói különböző szerepet játszanak az adaptív kitartásban egy a Journal of Neuroscience folyóiratban megjelent tanulmány szerint.

Várd ki!

Joe Kable, a Pennsylvaniai Egyetem pszichológusa, olyan alanyok után kutatott, akiknek a prefrontális kéreg három részén, a ventromediális prefrontális kéregben, a dorsomediális prefrontális kéregben és az elülső insulában voltak sérüléseik. Viselkedésüket összehasonlították egy egészséges kontrollcsoporttal és azokkal is, akik más frontális kéreg területeken szenvedtek sérülést.

A ventromediális prefrontális kéreg az akciókontrollban, a memóriában és a döntéshozatalban játszik szerepet. A dorsomediális prefrontális kéreg még fontosabb a döntéshozatal szempontjából; kulcsszerepe van a kogníció, az érzelmek és az akciók szabályozásában. Az elülső insula a szubjektív érzések feldolgozását irányítja. Azoknak az alanyoknak a teljesítményét, akik ezeken a területeken károsodtak, nemcsak az egészséges kontrollal vetették össze, hanem azokkal is, akik más frontális kéreg részeiben szenvedtek sérülést.

A résztvevőknek egy számítógép előtt ülve azt mondták, hogy egy érme fog megjelenni a képernyőn. Az érme értéke idővel növekedett, és meg kellett változtatnia a színét, amikor az értéke megérett. Ekkor az érme a szóköz billentyű megnyomásával eladható volt 10 cent jutalomért. Még akkor is, ha az érme még nem érett meg, meg lehetett nyomni a szóköz billentyűt, hogy megszakítsák a várakozási időt és egy új érme jelenjen meg, bár így lemaradtak volna a 10 centről.

A kísérlet résztvevői nem tudták, hogy az érme beérésének két mintázata van. A magas kitartási mintában az érme bármikor megérhetett egy 20 másodperces időszak alatt, így a várakozás volt a legjobb stratégia. Ezzel szemben a korlátozott kitartás alternatívánál a legjobb abbahagyni a várakozást kicsivel több mint két másodperc elteltével, mert ha az érme addig nem érett meg, akkor már nem is fog a teljes 40 másodperc alatt. A teszt célja 12 percen belül minél több pénzt szerezni.

Amikor egy alany úgy döntött, hogy elad egy érmét, a képernyőn egy másodpercre pirosan villant fel az ELADVA (SOLD) szó, miközben egy visszaszámláló sáv tartotta számon, mennyi idő maradt hátra.

Megéri?

A kutatócsoport azt találta, hogy a specifikus sérülésekkel rendelkező csoportok “deficitet mutattak a várakozási idő kalibrálásának képességében, és viselkedésük szignifikánsan különbözött az egészséges kontrollcsoporttól”, amint azt a tanulmány is említi.

A ventromediális prefrontális kéreg sérültjei kezdetben kevésbé voltak hajlandóak várni a jutalomra, tekintet nélkül arra, hogy a magas vagy alacsony kitartás státuszban voltak-e. Noha a magas kitartás tesztek során hosszabb ideig várakoztak, várakozási idejük még így is szignifikánsan rövidebb volt, mint a front által kontrollált és az egészséges kontrollcsoportoké. Kable és csapata úgy gondolja, ennek oka a szubjektivitás; úgy ítélték meg, hogy a hosszabb várakozás nem érte meg számukra, még a jutalom elérésének lehetőségével sem.

Azok, akiknél a másik két területen volt sérülés, hasonló várakozási időket mutattak, mint az egészséges kontrollok, de nem azért, mintha ezek az agyrészek nem befolyásolták volna a várakozási viselkedést. Az alanyok, akiknél e régiókban voltak sérülések, nem voltak annyira érzékenyek a jutalomhoz szükséges időbeli korlátokra. Így a várakozási hajlandóságuk nem változott az egész kísérlet során. Nehézségeket okozott számukra a tanulságok levonása is, ha idő előtt kiléptek: ha az érme még nem érett meg, valószínűleg újra megtennék.

A kontrollcsoport tagjai, akiknél más frontális károsodások voltak, hasonló várakozási időket produkáltak, mint az egészséges kontrollok.

Többet várva…

Bár ez a tanulmány megmutatta, hogy bizonyos agyi régiók károsodásai befolyásolják a várakozási hajlandóságot (vmPFC sérülések) és a korábbi kilépésekből való tanulási képességet (dmPFC és AI sérülések), messzemenő következményekkel is járhat. Számos mentális állapot összefügg azzal a hajlammal, hogy az ember vagy túl sokáig vár, vagy nem eleget. Az agy jutalomvárakozásának feldolgozása ezeknél az embereknél Kable és csapata tanulmányozásra készül a közeljövőben. Érdemes várni rá.

  • Mit gondolsz, ha tudnád, hogy az érme bármikor megérhet vagy nem érik be, te mennyire lennél türelmes?
  • Hogyan döntenél, ha a saját életedben kellene megtalálnod az egyensúlyt a várakozás és az azonnali cselekvés között?
  • Szerinted hogyan képes valaki tanulni a korábbi hibás döntéseiből, ha nehézségei vannak az időbeli korlátok érzékelésében?