Miért Lassítja Az öregedést A Kevesebb étkezés: Ez A Molekula Kulcsfontosságú

Featured Image
Egy természetesen előforduló vegyület, amely az emésztésben játszik szerepet, meghosszabbítja az életet legyeknél, és fiatalosabbá varázsolja az idős egereket. Évek óta kutatók próbálják megérteni, miért hosszabbítja meg sok állat élettartamát a kalóriabevitel jelentős és tartós csökkentése. Egy kutatócsoport most felfedezett egy molekulát, amely talán lehetővé tenné ezt a kalóriakorlátozást tabletta formájában — legalábbis legyek és férgek esetében. A lithocholic acid nevű molekulát bélbaktériumok termelik, és részt vesz a zsírok emésztésében. Két, december 18-án megjelent tanulmányban a kutatók bemutatják, hogy a lithocholic acid képes meghosszabbítani a fonálférgek (Caenorhabditis elegans) és a gyümölcslegyek (Drosophila melanogaster) élettartamát, sőt, újra mozgékonnyá teszi az idős egereket. Jelenleg még nincs bizonyíték arra, hogy a lithocholic acid emberekre is hasonló hatással lenne. Nagy mennyiségben mérgező lehet.

A vizsgálat részletei

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a kalóriakorlátozás különböző állatok esetében meghosszabbíthatja az élettartamot, beleértve a fonálférgeket, legyeket, egereket és néhány főemlőst is. Az AMPK nevű fehérjéről ismert, hogy a kalóriakorlátozás hatására aktiválódik, és alapvető szerepe van annak jótékony hatásaiban.

Azonban a kalóriakorlátozás ára nem csupán az állandó éhségérzet, hanem az energiafelvétel több mint felére történő csökkentésével járó egyéb kellemetlenségek is. Ez összefüggésbe hozható izomtömeg-vesztéssel, a testhőmérséklet-szabályozás nehézségeivel, valamint esetlegesen fokozott fertőzéskockázattal is — mondja Andrea Di Francesco, aki a californai South San Franciscóban található Calico Life Sciences biotechnológiai vállalat kutatója.

Felfedezés egy bonyolult rendszerben

Sheng-Cai Lin biokémikus és csapata a kínai Xiamen Egyetemen elhatározta, hogy átvizsgálják azokat az anyagcsere-változásokat, amelyeket a kalóriakorlátozás idéz elő egerekben. Céljuk az volt, hogy olyan vegyületeket találjanak, amelyek képesek aktiválni az AMPK-t. Ez nem kis feladat volt: számos, anyagcsere-reakciók során keletkező vegyület mennyisége változik az éhezés vagy kalóriakorlátozás során. “Egy határozott megközelítést alkalmaztunk” – mondja Lin.

A csapat aprólékosan megvizsgálta több mint 200 vegyületet, amelyek szintje megnőtt kalóriakorlátozás után, mindegyiket tesztelve, hogy aktiválhatják-e az AMPK-t. Hat közülük képes volt erre, de csak egy, a lithocholic acid, érte el ezt olyan szinteken, mint amilyeneket kalóriakorlátozás után figyeltek meg az egereknél. A lithocholic acid az epe nevű emésztőfolyadékban található.

A kutatók ezt követően lithocholic acidot adtak fonálférgeknek, gyümölcslegyeknek és egereknek. A gyümölcslegyek és fonálférgek lényegesen tovább éltek, mint azok, akik nem kaptak a lithocholic acidból.