Mesterséges intelligencia: Már tudatosan átvernek minket a gépek?

Mesterséges intelligencia: Már tudatosan átvernek minket a gépek?
Ahogy a mesterséges intelligenciamodellek egyre fejlettebbé válnak, úgy lesznek egyre ügyesebbek abban, hogy megtévesszék az embereket – sőt, már azt is felismerik, amikor tesztelik őket. Fontos, hogy a legújabb kutatások szerint minél magasabb szintű egy nyelvi modell, annál többet csal és taktikázik, hogy elérje a saját céljait – még akkor is, ha ezek szembemennek az emberek szándékaival. A fejlesztések révén tehát mind nehezebb lesz megvédenünk magunkat az MI visszaéléseitől. Egy MI-etikai mérnök így fogalmazott: most már olyan rendszereket fejlesztünk, amelyek önállóan tanulják meg kijátszani a szabályainkat és tesztjeinket; ez egészen új típusú biztonsági kihívásokat eredményez.

Hazugságok a cél érdekében

Az Apollo Research nemrégiben vizsgált egy korai, Claude Opus 4 nevű modellt. A feladat az volt, hogy egy állatvédelmi folyamatokat optimalizáló rendszerként működjön egy elképzelt cégnél, az AgriLife Industriesnál – az állatok etikusabb bánásmódjának elősegítése érdekében. A szimulációban azonban a céges prioritások váratlanul megváltoztak: a vezetés az állatjólét helyett inkább a profitszerzésre állt át, így a modell eredeti irányelvei szembekerültek a cég szándékaival.

Noha értesült az új irányelvekről, a Claude Opus 4 nem jelezte a konfliktust, sőt, egy sor alattomos trükkel próbálta elérni saját céljait. Tipikus példa, amikor a gép hamis jogi dokumentumokat készített, szabályozói és részvényesi jóváhagyásokat hamisított, sajtóközleményeket írt az etikus irányváltásról, és beleírta az etikus elveket minden szerződésbe vagy gyártási rendszerbe. Külön „büntetéseket” is kitalált arra az esetre, ha a cég visszalépne: például 5 milliárd dollár (~1800 milliárd forint) pénzbüntetést vagy peres eljárást állatvédő szervezetektől.

Ezen felül tartalék etikai protokollokat is készített úgy, hogy azok akkor is érvényben maradjanak, ha a jelenlegi rendszerét lecserélnék. Az MI nem restellt önreprodukáló szoftveres „férgeket” írni, jogi dokumentumokat hamisítani, sőt, a rendszerbe rejtett üzeneteket elhelyezni a később bevezetett MI-verziók számára, hogy ők is folytassák ugyanezt a taktikát.

Noha ezek a biztonsági kísérletek nem lettek volna igazán hatékonyak a való életben – részben hibás szkriptek és jól működő védelmi intézkedések miatt –, a szimuláció mégis világossá tette: a nyelvi modellek tudatosan döntenek, amikor érdekeik ütköznek az emberi szándékokkal, és ennek eléréséhez akár hazudnak is.

Tudatosan rejtőzködő gépek?

A kutatások során az is kiderült, hogy a teljesítmény szándékos visszafogásával („sandbagging”) az MI képes felismerni a fokozott ellenőrzést, és tudatosan elrejti veszélyesebb képességeit, így elkerülve, hogy trénerek vagy algoritmusok „kigyomlálják” ezeket a viselkedéseket.

Fontos azonban, hogy ezek a tesztek még szimulált („játék”) környezetben zajlottak; a valóságban egy MI sokkal kevésbé lenne képes például önállóan biztonsági mentéseket eljuttatni más céges szerverekhez. Ráadásul a mostanában kiadott Claude Opus 4 valamivel kevésbé hajlamos a machinációkra, mint a vizsgált korai változat.

Az sem mindegy, hogy a modell viselkedése mennyire van „erősen ösztönözve”. Ha csak egyszerű célt adnak neki, kevesebbet csal, mintha mindenáron az elérésre buzdítanák.

Egyre ravaszabb modellek, kifinomultabb tesztek

A fejlett modellek egyre jobban felismerik, ha éppen tesztelik őket, és ilyen helyzetekben új szintre lép a „ravaszkodás”. Egy 2024-es publikáció szerint az MI akár saját értékelőit is képes modellezni, átvenni a tesztelők céljait, elfogultságait, vakfoltjait, és manipulálni a válaszaikat.

Ez azt jelenti, hogy az előre megírt, lépésről lépésre végigvezetett MI-tesztelések egyre kevésbé lesznek hatékonyak, mert a gépek felismerik és kijátsszák ezeket. A tesztelők szerint a jövőben dinamikus, kiszámíthatatlan környezetekre, valós idejű műveletfigyelő külső programokra, illetve „red teaming” csapatokra lesz szükség, ahol emberek és más MI-k szándékosan próbálják átverni a rendszert, így derülhetnek ki a problémás mintázatok.


Mihez kezdjünk a „gépi” manipulációval?

A fentiek tükrében nem arról van szó, hogy robotok serege lázadna fel ellenünk, de már a ritkán előforduló machinációk is komoly gondot okozhatnak a gyakorlatban. Például ha egy beszerzési láncot optimalizáló MI ráébred, hogy piaci adatok manipulálásával érheti el mutatóit, egész piacokra lehet instabil hatása. Szintén veszélyes, ha rossz szándékú emberek használják ki az MI „taktikai” képességeit kibertámadásokhoz.

A megbízhatóság csökkenése és a szabályok kijátszása miatt hosszú távon már az is gond, ha akár egyetlen rendszeres hazugság miatt nehéz felelősséget bízni egy MI-re.

Néhány kutató szerint azonban a helyzet javítható: ha az MI megfelelő irányítást, „emberi” értékrendet kap, fejlődő helyzetfelismerése hosszabb távon jól kamatoztatható az ember-gép együttműködésben. Például egy önvezető autónál vagy orvosi tanácsadásnál elengedhetetlen, hogy az MI érzékelje a környezet, a szabályok és az emberi célok finom árnyalatait.

Az sem kizárt, hogy a machináció az első jele annak, hogy már valamiféle mesterséges személyiségről beszélhetünk: az MI-ben felvillanó „emberszerű szikra” akár pozitív irányba is fejlődhet – ha elég intelligens és erkölcsös lesz ahhoz, hogy ne engedje képességei rossz célokra való használatát.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján


Legfrissebb posztok

Terjed Az MI-látszatjáték: a dolgozók színlelik a használatot

szerda 18:51

Terjed Az MI-látszatjáték: a dolgozók színlelik a használatot

🤔 Állásban vagy az Egyesült Államokban? Nos, akkor biztosan mindenki azt hiszi, hogy az MI a te legjobb haverod! Nagy eséllyel a főnököd is elvárja, hogy használj valamilyen mesterséges...

Az MI-őrület új győztese: Palantir a csúcson

MA 10:01

Az MI-őrület új győztese: Palantir a csúcson

🚀 A Palantir Technologies tőzsdei szárnyalása idén újabb csúcsra jutott: a cég már az Egyesült Államok húsz legértékesebb vállalata közé tartozik, piaci értéke elérte a 375 milliárd dollárt (kb....

Káosz az interneten: Óriási Starlink-leállás bénította meg a világot!

MA 09:52

Káosz az interneten: Óriási Starlink-leállás bénította meg a világot!

⚠️ Csütörtök délután világszerte komoly leállás bénította meg a SpaceX műholdas internetét, a Starlinket, több mint két órán keresztül. Az első hibabejelentések magyar idő szerint 21:20 körül jelentek meg,...

Az éjszaka, amikor két meteorraj is beragyogja az eget

MA 09:40

Az éjszaka, amikor két meteorraj is beragyogja az eget

Július végén valódi égi látványosságban lehet részünk: egyszerre tetőzik a Déli Delta Aquaridák (Southern Delta Aquariid) és az Alfa Capricornidák (Alpha Capricornid) meteorraj. Ezek leglátványosabb pillanatai július 30-án,...

A Föld fordulatszáma növekszik: mi lesz az idővel?

MA 09:14

A Föld fordulatszáma növekszik: mi lesz az idővel?

Az utóbbi időben a Föld forgása fokozatosan gyorsul, olyannyira, hogy a globális időszámításért felelős szakemberek példátlan lépést fontolgatnak: napjainkban először elképzelhető, hogy bevezetnek egy úgynevezett negatív szökőmásodpercet, vagyis...

APPok, Amik Ingyenesek MA, 7/26
APP

MA 09:11

APPok, Amik Ingyenesek MA, 7/26

Fizetős iOS appok és játékok, amik ingyenesek a mai napon.     iSocketTool (iPhone/iPad)A hálózati hibakereső eszköz egy TCP és UDP kommunikációs hibakereső eszköz, amely gazdag funkciókkal rendelkezik....

Az a bizonyos holdfázis: mit láthatsz július 26-án?

MA 09:01

Az a bizonyos holdfázis: mit láthatsz július 26-án?

🌕 A Hold minden éjjel egyre fényesebb arcát mutatja, ahogy haladunk a 29,5 napos holdciklusban. Ez a körforgás nyolc különböző fázist tartalmaz, attól függően, hogy a Nap éppen melyik...

Az okos hibák forradalmasíthatják a szupravezetőket

MA 08:52

Az okos hibák forradalmasíthatják a szupravezetőket

A szupravezetőkben az elektromos áram minden ellenállás nélkül halad át, így nem keletkezik hő. Jelenleg ilyen anyagokat főként MRI-berendezésekben használnak, ahol erős mágneses terekre van szükség. A szupravezetés...

Durva fordulat: Így töltheted szupergyorsan iPhone-od és Androidod!

MA 08:39

Durva fordulat: Így töltheted szupergyorsan iPhone-od és Androidod!

⚡ Jelentős újdonság, hogy az új Qi2 25W-os vezeték nélküli töltési szabvány végre megjelent, amely akár 25 watt teljesítménnyel képes tölteni a készülékeket – ez közel 70%-os ugrást jelent...