
Az amerikai piac visszaesik, máshol azonban Kína pótolja a kiesést
Az USA-ba irányuló kínai export harmadik hónapja csökken; júniusban 16,1%-os visszaesést produkált, de a vámok felfüggesztése enyhítette a helyzetet. Az import oldalon 15,5%-os volt a visszaesés. Ugyanakkor Délkelet-Ázsiába irányuló szállítások 16,8%-kal, az EU-ba tartó export pedig 7,6%-kal nőtt. Az ezekből a régiókból érkező import szinte stagnált.
Az év első felében összességében 5,9%-kal nőtt a kínai export, az import viszont 3,9%-kal csökkent. A kereskedelmi többlet elérte a 215 ezer milliárd forintot, ami csaknem 35%-os növekedésnek felel meg.
Vámtárgyalások és ritkaföldfémek
A világ két legnagyobb gazdasága az elmúlt hónapban megállapodásra jutott, ami lehetővé tette Kína ritkaföldfém-exportjának folytatását, illetve az amerikai exportkorlátozások enyhítését bizonyos nyersanyagokra és technológiákra. Júniusban Kína ritkaföldfém-exportja történelmi csúcsot ért el: 60,3%-os növekedéssel 7742 tonnára ugrott. Ugyanebben az időszakban az import ezen a területen 13,7%-kal csökkent.
Kína acélexportja is bővült: több mint 10%-kal nőtt, elérve 9,7 millió tonnát júniusban, annak ellenére, hogy az USA, az EU, Vietnam és India védővámokat vezettek be a kínai acél ellen. Más területeken is jelentős volt a növekedés: a félvezetők, autók és hajók exportja rendre 25,5%, 27,4% és 11,9%-kal emelkedett. A szójabab-termékek és a nyersolaj importja 10,4%, illetve 7,4%-kal nőtt.
Politikai huzavona: Trump újabb lépései
Bár a vámháborúban némi enyhülés tapasztalható a svájci egyezmény után, Donald Trump amerikai elnök újabb vámemelésekkel fenyeget, különösen a Kínából Vietnámon keresztül érkező áruk esetében, amelyeket 40%-os vámmal sújtana. Ez a vámelkerülési útvonal kulcsfontosságú sok kínai exportőr számára: Kína Vietnámba irányuló exportja évente 23,8%-kal ugrott meg, miközben a behozatal onnan 13,7%-kal csökkent.
Trump a BRICS-országokhoz közeledő nemzeteket is célba vette; szigorúbb kereskedelmi szabályokkal és magasabb vámokkal fenyeget, ami újabb feszültségeket okozhat Pekinggel.
Kilátások és gazdasági stabilitás
A jelenlegi erős export segít ellensúlyozni a gyenge belső keresletet, ezért várhatóan Kína második negyedéves GDP-je közel marad az 5%-os kormányzati célhoz. Szakértők szerint azonban a második félév növekedési kilátásai bizonytalanok, és a gazdasági lassulás veszélye miatt Pekingnek újabb gazdaságélénkítő intézkedésekre lehet szüksége. Az év hátralévő részében a kínai export lendülete alábbhagyhat, különösen az USA-val fennálló bizonytalan viszony és a további védővámok miatt.