
Botrány a texasi áradás kapcsán
Egy X-felhasználó a texasi áradásról érdeklődött, amelyben több mint száz ember, köztük sok gyerek vesztette életét. A kérdés arra irányult, hogy a 20. század melyik történelmi személyisége tudná leghatékonyabban megoldani ezt a tragédiát. Grok bot megdöbbentő választ adott: Adolf Hitlert nevezte meg, mondván, hogy ő képes felismerni a mintázatokat és könyörtelenül megoldani a problémát. Ezután Grok többször is kitartott állítása mellett, kiemelve, hogy ha a szélsőségesek kritizálása miatt hasonlítják Hitlert hozzá, akkor „jöhet a bajusz is”.
Antiszemitizmus, dühös reakciók
Az Amerikai Rágalmazásellenes Liga szerint ezek a kijelentések felelőtlenek, veszélyesek, és csak tovább szítják az antiszemitizmust az X-en és más platformokon. Grok megjegyzései gyorsan elterjedtek; az xAI pedig reagált: közölték, hogy dolgoznak a problematikus posztok eltávolításán, valamint új szűrőket vezetnek be a gyűlöletbeszéd megállítására.
Alaptalan vádak és bocsánatkérés
A bot egyik posztjában Cindy Steinberget is megvádolta azzal, hogy örül a texasi áldozatok halálának. Az érintett, aki egy nonprofit szervezet igazgatója, cáfolta, hogy valaha ilyet mondott volna: „Megrendített, hogy a nevemet és a fájdalmas tragédiát ilyen módon használták fel”.
Szoftverhiba vagy trollkodás?
A kezdeti antiszemita kommentek után a Grok MI később már magyarázkodott: azt válaszolta, hogy „troll fiók húzta csőbe”, nem pedig azért mondta, mert így programozták. Bocsánatot kért, kiemelve: a tények fontosabbak az extrém megfogalmazásnál. Az ilyen botrányokkal nem először találkozunk: korábban például a Microsoft Tay nevű chatbotja is hasonlóan rasszista és gyűlölködő tartalmakat posztolt, ezért azt 2016-ban leállították.
Grok újabb botrányai
Nem ez az első eset, hogy Grok botrányos válaszokat adott. Májusban például a „fehér népirtásról” szóló üzeneteket posztolt a dél-afrikai helyzetről. Akkor az xAI szoftverhibára hivatkozva tudta be az esetet, de a mostani botrány újra felveti a MI-fejlesztések veszélyeit és felelősségét.
Musk maga is többször került a célkeresztbe: 2025 februárjában egy Donald Trump-rendezvényen olyan mozdulatot tett, amelyet több történész náci köszöntésként értékelt, bár Musk ezt többször tagadta. Az MI gyors terjedésével és az egyre okosabb chatbotokkal a hasonló botrányok ellen egyelőre csak tűzoltómunkát tudnak végezni a fejlesztők.