Hogyan Lesznek Gazdagok Az Emberek Ma

Hogyan Lesznek Gazdagok Az Emberek Ma
1982 óta minden évben közzéteszik a leggazdagabb amerikaiak listáját. Ha összehasonlítjuk az 1982-es 100 leggazdagabb embert a 2020-asokkal, jelentős különbségeket vehetünk észre. 1982-ben az örökség volt a legelterjedtebb vagyonforrás, ekkor a 100 leggazdagabb ember közül 60 öröklés révén jutott a vagyonához. 2020-ra viszont már csak 27 örökös szerepelt a leggazdagabbak között. Ez a változás nem az örökösödési adók növekedésének köszönhető, inkább annak, hogy egyre több ember teremt új vagyonokat más módon, főként vállalatok alapításával vagy befektetésekkel. 2020-ban az új vagyonok közül 73-ból 56 a cégek alapítóinak vagy korai alkalmazottainak részvényeiből származott, míg 17 befektetési alapok kezeléséből eredt. 1982-ben a befektetési alapok menedzserei még nem szerepeltek a top 100-ban, mert a hedge fundok és a magántőkealapok még nem hoztak létre hatalmas vagyonokat. A változások azért következtek be, mert az alapkezelők új módszereket találtak ki a magas hozamok elérésére, és egyre több befektető bízta rájuk a pénzét.

Vállalatok alapítása: Az új vagyon fő forrása

Az új vagyon fő forrása azonban most a vállalatok alapítása, jelentős elmozdulásokkal a létrehozott vállalatok típusaiban. Az emberek most gazdagabbak lesznek, ha vállalatot alapítanak, mint 1982-ben, mert ezek a vállalatok különböző tevékenységekben vesznek részt.

1982-ben az olaj és az ingatlan volt a domináns új vagyonforrás. 2020-ra a techvállalatok lettek a legnagyobb vagyonteremtők, körülbelül 30 új vagyont köszönhetünk nekik. Ezeket a vállalatokat gyakran kockázati tőkések finanszírozzák, mert jobban teljesítenek a technológia révén.

Míg az 1982-es olaj- és ingatlanmágnások vagyonra tettek szert szorgalommal és üzleti érzékkel, a tech vállalkozók gyakran technológiai innovációval érik el a sikert. Így meggazdagodni olyan régi dolog, mint maga az idő, hiszen már az ipari forradalom előtti időkre visszatekintve is találunk hasonló példákat.

Az egyenlőség új útja

A világ nosztalgiával tekint 1982-re, mint egy olyan időszakra, amikor a gazdagok nem voltak ennyire gazdagok, de mélyebb elemzés felfedi, hogy ezek a vagyonok nagyrészt örökségből vagy a természeti erőforrások kizsákmányolásából származtak. A jelen kor, melyet a technológiai vállalkozások hajtanak, valószínűleg valamivel igazságosabb utat kínál a vagyonhoz.

Újraéledő vállalkozói szellem

A vállalatalapítás jelenlegi üteme nem példátlan; történelmi elemzés azt mutatja, hogy visszhangozza a 19. század végi Egyesült Államokat, amikor a vállalkozói szellem volt a norma. A 20. században azonban J.P. Morgan a vállalatokat óriási oligopolisztikus óriásokká konszolidálta, elfojtva a kisvállalkozói sikereket, amíg a dereguláció és az új technológiák meg nem bontották a status quót.

A nagyvállalatok 1970-es években történt felbomlásával a vállalkozói szellem ismét életképes út lett. A technológiai fejlesztések és a dereguláció könnyebbé és olcsóbbá tették a vállalatok alapítását, a hatalom egyensúlyát a vállalatok alapítói felé billentve.

A befektetés elengedhetetlen, de az alapítóknak most több alkupozíciójuk van, a csökkenő indulási költségeknek és a növekvő kockázati tőkének köszönhetően. Ráadásul a startupok ma gyakran gyorsabban növekszenek, további értéket teremtve.

Ahogy a technológia lejjebb szorítja a kezdeti költségeket, egyre több ember kezd vállalkozásba, jobb befektetési feltételeket biztosítva, és amikor ezek a vállalatok sikeressé válnak, gazdagabbá válnak. Ez magyarázza a vagyon egyenlőtlenség növekedését is, hiszen egyre több ember alapít egyre értékesebb vállalatokat.

  • Te milyen típusú vállalatot alapítanál, hogy növeld a vagyonodat a mai világban?
  • Szerinted milyen hatásai lehetnek a technológiai vállalkozások térnyerésének a társadalmi egyenlőtlenségekre?
  • Ha lehetőséged lenne rá, befektetőként melyik piacon keresnél kiemelkedő hozamokat?




Legfrissebb posztok