
A fehérje: izomépítés aranygyermeke vagy túlértékelt tápanyag?
A kaliforniai Garry Lineham, a Golden State-ben működő Human Garage wellness vállalat társalapítója szerint a fehérje “az izomépítés, az erő és a teljesítmény aranygyermeke”. “A húsevő étrend népszerűsége robbanásszerűen megnőtt, és követői azt állítják, hogy a növények szükségtelenek, míg a vegánok pont az ellenkezőjét hangoztatják, hosszú élettartamot vizsgáló tanulmányokra és növényi alapú bajnokokra hivatkozva, mint például Wade Lightheart, aki nemrég nyerte meg a Mr. North America versenyt teljesen növényi alapú étrenddel” – magyarázta.
Lineham szerint ahelyett, hogy akár a húsevő, akár a növényi étrendet részesítenénk előnyben, a legtöbb ember számára előnyös lehet egy olyan étrend, amely növényeket és húsokat egyaránt tartalmaz. “Az igazi titok? A rugalmasság – az a képesség, hogy módosítsuk, adaptáljuk és fejlesszük étrendünket, ahogy a testünk változik” – mondta. “A fehérje nem ellenség. A zsír sem az. A szénhidrátok sem azok. Az ellenség a merev gondolkodás.”
Az embereknek inkább kísérletezniük kellene az étrendjükkel – váltva több vagy kevesebb fehérje fogyasztására – és megfigyelni, hogyan reagál erre a szervezetük, tanácsolta Lineham. “Kíváncsi vagy, mi működik nálad? Hagyd abba a vitát, és kezdj tesztelni. A tested már tudja a választ” – tette hozzá.
Túl sok fehérje: mikor válik veszélyessé?
Stephen Sheehan, a BarBend webhely floridai táplálkozási szakértője a Fox News Digitalnak elmondta, hogy a túl sok fehérje fogyasztása veszélyes lehet. A túlzott fehérjebevitel “extra terhelést jelenthet a vesékre, csontritkuláshoz vezethet, és ha nincs egyensúlyban más tápanyagokkal, kiszoríthatja a fontos szénhidrátokat és zsírokat” – magyarázta.
Ráadásul, ha valaki általában túl sok kalóriát fogyaszt, “a felesleges fehérje is zsírként tárolódhat” – tette hozzá. Az átlagos amerikai megfelelő mennyiségű fehérjét fogyaszt, mondta Sheehan – körülbelül 0,8 grammot testsúlykilogrammonként naponta. “A több nem mindig jobb” – hangsúlyozta. “Van egy pont, ahol a további fehérje nem sokat ad hozzá az alapvető szükségletek kielégítésén túl.”
A minőség és az időzítés fontosabb, mint a mennyiség
Sheehan szerint nem a fehérjefogyasztás mennyisége jelenti a problémát. “Az igazi probléma nem a teljes fehérjemennyiség, hanem a minőség és a napi elosztás” – jegyezte meg. “Sokan a nap elején szénhidrátokkal és zsírokkal terhelik meg a szervezetüket, és csak később visznek be nagyobb mennyiségű fehérjét, ahelyett, hogy egyenletesen osztanák el” – magyarázta.
Sok fehérjében gazdag termék hozzáadott cukrot és zsírt tartalmaz – mondta – “ami kioltja a fehérje esetleges anyagcsere-előnyeit”. Linehamhez hasonlóan Sheehan is a legtöbb ember számára a szénhidrátokat és fehérjéket egyaránt tartalmazó vegyes étrendet javasolta. “A hangsúlyt az egyensúlyra kell helyezni — nem pedig arra, hogy minél több fehérjét zsúfoljunk magunkba” – zárta gondolatait.