
A leállás hatása
Az üzemzavar helyi idő szerint reggel 10 óra körül kezdődött. Ettől kezdve a felhasználók jelentős része vagy egyáltalán nem tudott belépni a postafiókjába, vagy nem tudott e-maileket küldeni, fogadni, sőt sokan hibát kaptak, miközben leveleiket próbálták átnézni. Érdemes kiemelni, hogy néhányan csak azt tapasztalták, hogy üres a fiókjuk, míg másoknál hibaüzenetek vagy szinkronizációs problémák jelentkeztek – például az MS Outlook programban is.
A Downdetector oldalán bejelentett hibák alapján a legtöbb panasz pár nagyvárosból és államból érkezett – például New Yorkból, Észak-Karolinából, Los Angelesből és Floridából volt érintett, míg Európából kevésbé, feltehetően a kisebb felhasználói bázis miatt.
Eltűnt levelek és döcögős helyreállítás
Bár a Yahoo és az AOL üzemeltetői jelezték, hogy tudnak a problémáról, és dolgoznak a helyreállításon, a felhasználói visszajelzések szerint a hiba elhárítása után sem lett minden tökéletes. Sokan panaszkodtak, hogy a négy órás leállás alatt hozzájuk érkező e-mailek eltűntek a rendszerből, és kérdésessé vált, hogy a szolgáltatók valaha is helyre tudják-e állítani ezeket.
Külön érdemes megemlíteni, hogy egyes felhasználók szerint a rendszer visszaállása után is hiányoztak levelek, vagy a régi üzenetek nem voltak elérhetők, esetleg hibaüzenet jelent meg egy-egy mappánál. Egy New Jerseyben élő felhasználó szerint például minden, ami 10:30 és 14:15 között érkezett, elveszett.
Így mindenki számára világossá vált: aki az adott órákban kritikus, időzített információt várt – például banki kódot vagy munkahelyi utasítást –, komoly hátrányba kerülhetett.
Felemás kommunikáció, félmegoldások
A szolgáltatók kommunikációja inkább formális és automatikus volt: az AOL oldalán csak egy figyelmeztetés jelent meg arról, hogy a mérnökök dolgoznak a problémán, és köszönik a felhasználók türelmét. X-en (korábban Twitter) rövid közleményt adott ki a Yahoo is, amelyben elismerik a fennakadást, és közlik, hogy vizsgálják a hibát.
Azonban semmi konkrétumot vagy megnyugtató magyarázatot nem közöltek arról, mi okozta a leállást, illetve mikor, hogyan és egyáltalán vissza tudják-e állítani a kimaradt üzeneteket.
Közös háttér, együttes bukás
Az elmúlt években a Yahoo és az AOL egy közös vállalathoz kerültek, így egy hiba mindkét levelezőrendszer működésére kihat. Közös háttér-infrastruktúrájuk miatt, ha az egyik szolgáltatót technikai probléma érinti, automatikusan a másiknál is jelentkezhet leállás.
Ennek ellenére a problémák inkább csak az e-mail szolgáltatásokat érintették – az AOL keresője és híroldala zavartalanul működött tovább.
Kihívások a felhasználók előtt
Sok cég és magánszemély számára az e-mail szolgáltatások leállása nem csupán kellemetlenség: a kétlépcsős azonosítás (MFA) során például valaki könnyen megrekedhet, hiszen ha nem érkezik meg a belépési kód, elzáródik a hozzáférése a fontos fiókokhoz. A hozzászólások alapján ez többeket akadályozott üzleti vagy magánügyek intézésében is.
Érdemes megemlíteni, hogy a leállás alatt néhányan arról számoltak be, hogy bizonyos platformokon – például iPhone-on – akadozva, de működött az AOL, ami további zavart okozott. A tanács: érdemes próbálkozni az alkalmazás újraindításával, vagy ha van rá lehetőség, tartsunk több e-mail alternatívát is.
Érdekes felhasználói reakciók
A felhasználói reakciók közt gyakoriak voltak a cinikus hozzászólások: sokan nem értik, miért ragaszkodik még bárki a Yahoo-hoz vagy az AOL-hoz, amikor annyi más népszerű szolgáltatás létezik (például a Gmail vagy a Microsoft levelezőrendszere). Egy elkeseredett kisvállalkozó megjegyezte: egy ilyen kimaradás nekik katasztrofális, hiszen nincs különösebb támogató rendszerük az ilyen esetek átvészeléséhez.
Mindenesetre a helyreállítás lassan, de fokozatosan ment végbe; egyre több helyen jelentették, hogy ismét fogadják az üzeneteket.
Senki sem tévedhetetlen
A jelenlegi információk szerint a rendszerek többsége már helyreállt, de az elveszett levelek valószínűleg örökre hiányozni fognak a felhasználói fiókokból. A digitális világban nincs tévedhetetlen szolgáltató: még a legnagyobb nevek is letérdelhetnek. Érdemes tehát több rendszerben és több csatornán tárolni a fontos információkat – ha egy nap leáll az e-mail, ne omoljon össze az egész életünk vele együtt.