De Beers 2 Milliárd Dolláros Gyémánthalmon ül, Csökken A Kereslet – „Rossz év Volt”

Featured Image
A Financial Times beszámolója szerint a gyémántóriás De Beers készlete 2 milliárd dollárra nőtt, ami a legnagyobb mértékű felhalmozás a 2008-as pénzügyi válság óta. „Rossz év volt a nyers gyémántok értékesítése szempontjából.”

A természetes gyémántok iránti kereslet csökkenése

A természetes gyémántok iránti gyengülő kereslet hozzájárult ahhoz, hogy a De Beers készlete 2 milliárd dollárra emelkedjen, a 2008-as pénzügyi válság óta először elérve ezt a szintet – írja a Financial Times. A jelentés szerint a gyémántóriás készletének értéke 2024 nagy részében ezen az összegen stagnált. „Rossz év volt a nyers gyémántok értékesítése szempontjából” – nyilatkozta Al Cook vezérigazgató az FT-nek.

A De Beers nem reagált azonnal arra a kérdésre, hogy a készlete hogyan változott az előző évekhez képest.

Több nehézség és változó fogyasztói szokások

Az elmúlt évek több kihívást hoztak a cég számára. Kína gazdaságának lassulása komoly nyomást gyakorolt a luxusszektorra, beleértve a gyémántokat is. A Z generáció olcsóbb, laborban előállított gyémántokat részesíti előnyben, ami csökkentette a természetes kövek iránti keresletet. Emellett a COVID-19 járvány hatásai még mindig érezhetők, mivel a házasságkötések száma csak az év elején érte el a járvány előtti szinteket.

2024 első felében a De Beers értékesítése körülbelül 20%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest, 2,2 milliárd dollárra.

Stratégiai változások és a jövő kihívásai

Eközben az anyavállalat, az Anglo American, az év elején bejelentette, hogy tervezi az üzletág leválasztását, akár eladással, akár nyilvános kibocsátáson keresztül. A megnövekedett készlet részben annak következménye, hogy a De Beers megkétszerezte a kiskereskedelmi szegmensre való összpontosítását, felhagyott a laboratóriumi gyémánt projektjével, csökkentette a bányák termelését, ősszel marketingkampányt indított és csökkentette az árakat.

A vezérigazgató, Cook, optimistán tekint a változás elé. „Amint függetlenné válunk, több lehetőségünk lesz arra, hogy a marketingre koncentráljunk, mint a bányászatra” – mondta az FT-nek. „Úgy érzem, most van itt az ideje annak, hogy a marketinget előtérbe helyezzük, és támogassuk a márkáinkat és a kereskedelmi tevékenységünket, miközben csökkentjük a tőkét és a bányászatra fordított kiadásokat.”


A laborban előállított gyémántok fenyegetése

Egy közelmúltbeli McKinsey jelentés sötétebb képet festett, és felvetette annak lehetőségét, hogy a laboratóriumi gyémántok dominánssá válhatnak, a piaci többi részt pedig szűk szegmensekbe szorítva. Alternatívaként a laboratóriumi gyémántok ára annyira csökkenhet, hogy divatkiegészítőként tekintenek rájuk, és nem versenyeznek a természetes kövekkel. „Ehhez kapcsolódva, ha a fogyasztók nem tudják megkülönböztetni a természetes köveket a laborban készült gyémántoktól, előfordulhat, hogy minden gyémánt egyszerűen kimegy a divatból, elveszíti vonzerejét, és többé nem tekintik kötelező vételnek az eljegyzési gyűrűkhöz” – figyelmeztetett a jelentés.

  • Hogyan kezelnéd a természetes gyémántok iránti kereslet csökkenését, ha te lennél a vezérigazgató?
  • Szerinted valóban szükség van a marketingre való fókuszálásra a bányászat helyett, ahogyan Cook javasolja?
  • Milyen stratégiákat alkalmaznál a laboratóriumi gyémántok térhódítása ellen?