Az ultrahideg atomok meghódítják a kvantumversenyt

Az ultrahideg atomok meghódítják a kvantumversenyt
A kvantumszámítógépek fejlesztéséért folytatott globális verseny egyre gyorsul, és számos iparágat forradalmasíthat az orvoslástól a szállítmányozásig. Nagy technológiai cégek, mint a Microsoft vagy a Google, mind elsőként szeretnének áttörést elérni: előbbi idén februárban jelentette be első ilyen chipjét, néhány nappal a Google hasonló sikere előtt. Miközben a tét egyre nagyobb, a kutatók most ultrahideg, semleges atomokat vetnek be – ebben a megközelítésben az ausztráliai Swinburne Műszaki Egyetemen már évtizedek óta úttörő munkát végeznek.

Mit tudnak a semleges atomok?

A semleges atomok olyan atomok, amelyekben a protonok és az elektronok száma megegyezik, vagyis nincsen elektromos töltésük. Ezek az atomok különösen izgalmasak lehetnek a kvantumtechnológiában, különösen ha extrém alacsony hőmérsékletre hűtik őket – ehhez légüres térben, lézerek és mágneses mezők segítségével lebegtetik, majd lézernyalábokkal közel -273 °C-ig hűtik le őket. Ilyenkor már nem a klasszikus fizika törvényei, hanem a kvantummechanika uralkodnak, és új kutatási lehetőségek nyílnak meg.

Jövőformáló lehetőségek

Az ultrahideg semleges atomokat már most is használják forradalmi eszközök, például a világ legpontosabb atomórái, ultraérzékeny mesterséges intelligencia-alapú szenzorok és a legmodernebb kvantumszámítógépek fejlesztésében. A Swinburne Egyetemen három labor is ezzel foglalkozik, köztük Simula docensé, ahol a kvantumos örvények fizikájával is kísérleteznek: ezek az örvények akár információtárolásra, kvantumbitként is alkalmazhatók a jövő gépeiben. Ma már a Google, az IBM és a Microsoft is részt vesz a semleges atomokat használó számítógépek fejlesztésében.

A kvantumforradalom kapujában

Bár kvantumszámítógépek már léteznek, még gyerekcipőben járnak, ám hamarosan radikális átalakulást hozhatnak a logisztikától a gyógyászatig. A fejlődés kulcsa a kvantumszámítástechnika, az érzékelés és a kommunikáció összekapcsolása lesz – és ebben az ultrahideg semleges atomok lehetnek az ászok a pakliban.

2025, adrienne, phys.org alapján

  • Te mit gondolsz, etikus versenyezni ilyen fontos technológiáért?
  • Mit csinálnál, ha neked kellene eldönteni, melyik cég fejlessze tovább?
  • Szerinted igazságos, ha csak a nagy cégek férnek hozzá ehhez a tudáshoz?




Legfrissebb posztok