
Már megint egy új világot ígér
Alig néhány éve Zuckerberg még a metaverzumról áradozott, amit szintén az életünk totális forradalmaként harangozott be. 2021-ben a Facebook nevét is átkeresztelte Metára, hogy erősítse azt a víziót, miszerint a metaverzum lesz az internet következő evolúciós lépcsője: egy virtuális tér, ahol elvileg mindent megtehetünk, amit a valóságban – vagy talán még többet is. Akkor úgy fogalmazott, hogy tovább fog küzdeni és mindent belead, hogy ez valóra váljon.
Most azonban a metaverzum helyett inkább a szuperintelligens MI lett a következő nagy dobás. Zuckerberg határozottan igyekszik megszerezni a legjobb MI-fejlesztőket világszerte – bár a hírek szerint a fizetési csomagok mértékéről szóló információk jelentősen el vannak torzítva.
Metaverzum: nagy szavak, kevés élmény
A metaverzum kampány idején még nagyszabású jövőképet vázoltak fel: minden online tevékenységünk sokkal élőbbé, természetesebbé és magával ragadóbbá válik majd. Úgy ígérték, hogy a metaverzumban mintha csak egy linkre kattintanál, úgy teleportálhatsz kedved szerint, különböző avatárokat készíthetsz a munkához, baráti találkozókhoz vagy akár játékhoz – így hatalmas alkotói közösségek jöhetnek létre, akik a virtuális tárgyak eladásából élnek majd.
A fizikai tárgyakat, mint például a tévét, egyszerűen hologram váltja fel – egy középiskolás diák a világ túlsó feléről ad el neked online egy dollárért (kb. 370 Ft). VR-videókban bemutatták, ahogy felhasználók zéró gravitációs pókerpartiban vesznek részt robot-avatárokkal, vagy éppen virtuálisan teleportálnak koncertre Tokióba; emlékezetes volt az a jelenet is, amikor két öreg sakkozik a parkban, pedig az egyikük több ezer kilométerre ül.
Mi lett a valóság?
2025-re a vágyott metaverzum-világ helyett inkább üres, lehangoló virtuális terek jöttek létre, ahová már a saját fejlesztőik sem szívesen lépnek be. A Horizon Workrooms-t, a Meta munkahelyi VR-terét még a cég alkalmazottai is kerülik, a fejlesztők panaszkodnak a kaotikus, elhanyagolt kódra és a döcögő felhasználói élményre. A VR Chathez hasonló, nyíltabb közösségek ugyan pezsegnek, de arról, hogy leváltsuk a mobilinternetet, szó sem lehet – ahogy azt Zuckerberg jósolta.
Lehet, hogy egyszerűen csak több idő kell: 2021-ben maga Zuckerberg mondta, hogy öt-tíz év múlva lesz ebből hétköznapi valóság. Prototípusok már készülnek, például bemutattak AR-szemüveget, amely elvileg radikálisan felforgathatja a ma még pangó metaverzumot is. De a Meta dollármilliárdjai ellenére is alig tudnak kézzelfogható eredményeket felmutatni.
Már minden MI – és minden kapcsolat MI?
Most a szuperintelligens MI átvételére készülnek: Zuckerberg épp olyan jövőt forradalmasító technológiát lát benne, mint néhány éve a metaverzumban. Elképzelése szerint öt éven belül már nem csak videókat nézegetünk majd a feedben, hanem interaktív tartalmakat kapunk – az Instagram Reels mintájára beszélgethetünk, reagál ránk a tartalom, akár játszhatunk is vele, mindezt az MI-vel közösen.
Az MI átformálná azt is, ahogyan egymással kapcsolatot tartunk: a hét minden percében elérhető, gesztusokat és mimikát is felismerő MI-videóchat is elképzelhető, amely a metaverzum korábbi fejlesztéseit is beépíti. Zuckerberg szerint, ahogy ezek az MI-k egyre egyedibbek, személyesebbek, okosabbak és spontánabbak lesznek, a kapcsolat is intenzívebb lesz velük. Bár szerinte az offline kapcsolatok előnyei megmaradnak, az átlagos amerikai, akinek általában három barátja van, így is érezheti majd, hogy tizenöt MI-barát is képes kielégíteni a társasági igényeit – anélkül, hogy valódi társasági életet kellene élnie.
Hatalmas produktivitás és nagy leépítések jönnek
Zuckerberg szerint az MI korszakában mindenki szuperképességekkel lesz felruházva: mindenkinek rendelkezésére áll majd egy virtuális mérnök, tudós vagy technológiai fejlesztő, akivel bármit megalkothat, vagy akár betegségeket gyógyíthat. Ugyanakkor arra is számítani kell, hogy bizonyos cégek már jóval kevesebb emberrel is boldogulnak: például az ügyfélszolgálaton az MI néhány év múlva a problémák jó részét egyedül oldja meg.
A szuperintelligens MI a kreatív életet is forradalmasíthatja. Zuckerberg szerint az internet következő évtizedében a mémekhez hasonlóan a világ egyre szokatlanabb, viccesebb és furcsább lesz, ahogy mindenki kihasználja az MI nyújtotta kreatív eszköztárat.
Hihetünk még a nagy ígéreteknek?
Azért fontos különbségek vannak a metaverzum és az MI-projektek sikere között: a Meta MI-termékeit ma már havonta nagyjából egymilliárd ember használja világszerte – ez nagyságrendekkel több, mint amennyien a metaverzumba vagy az AR-élményekbe beletanultak. A fejlesztők is aktívabban dolgoznak rajta, és az emberek már most is értékes kapcsolatokat ápolnak MI-avatarokkal, akár karakterként, akár segítőként.
Ugyanakkor az MI jelenlegi modelljei még mindig gyakran tévednek, elfogultak vagy egyszerűen hibás válaszokat adnak. A jelenlegi szintről eljutni egy igazi szuperintelligenciáig egyáltalán nem triviális – ezt még Zuckerberg harsány optimizmusa sem írja felül.
Az utóbbi évek nagy metaverzumos csalódásai után jó okunk van kételkedni: a Meta egyszer már megígérte, hogy bármit megélhetünk virtuálisan – aztán a nagy ígéretekből alig lett több, mint néhány üres szoba. Most az MI-vel újra megkapjuk a nagy szavakat; a kérdés csak az, hogy néhány év múlva marad-e bármi ezekből, ami valóban megváltoztatja a mindennapjainkat.