Az ősember már 50 ezer éve mindent égetett

A Kínai Tudományos Akadémia és európai kutatók új vizsgálata alapján az emberek már jóval korábban, akár 50 ezer évvel ezelőtt is jelentősen befolyásolták környezetüket tűzhasználatukkal. A Kelet-kínai-tengerből származó, 300 ezer éves üledékmag elemzése során a kutatók jelentős mennyiségű úgynevezett pirogén szenet – vagyis részben el nem égett növényi maradványokat – találtak.

Az őskori tüzek nyomai

Az adatok szerint a térségben mintegy 50 ezer éve ugrott meg a tűzhöz köthető anyagok mennyisége, ami egybeesik azzal az időszakkal, amikor a Homo sapiens nagy számban kezdett elterjedni Ázsiában és a világ többi részén is. Hasonló tüzek Európában, Délkelet-Ázsiában, valamint az Ausztrália–Pápua Új-Guinea térségében is ekkor keletkeztek, vagyis globális, emberi eredetű tüzesedésről beszélhetünk.

Minden több, mint gondoltuk

Az új eredmények arra utalnak, hogy az ősi tűzhasználat már a jégkorszakban is jelentősen befolyásolta a szén körforgását és a légkört. Így a mai klímamodellek valószínűleg alábecsülik az emberi beavatkozás történelmi mértékét, és az ember és a tűz kapcsolata sokkal régebbre nyúlik vissza, mint eddig gondoltuk.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok