
Rejtett módszerekkel a nyomok után
O’Reilly a “Nem nyilvános adatok szerepe az LLM-ek előképzésében” (Beyond Public Access in LLM Pre-Training Data) című tanulmány társszerzőjeként vizsgálta meg, hogy a GPT-4o felhasznált-e 34 szerzői jogvédelem alatt álló O’Reilly Media könyvet. A kutatók úgynevezett DE-COP teszteket végeztek: feleletválasztós kérdéseket tettek fel, amelyek során a modellnek négy opció közül kellett kiválasztania, melyik szövegrészlet származik eredeti O’Reilly könyvből. Ha a modell helyesen azonosította az eredeti szövegeket, az erősen arra utalt, hogy ezeken a szövegeken tanult.
A tesztek alapján a GPT-4o 82%-os pontossággal ismerte fel az eredeti szövegrészleteket, ami egyértelműen arra utal, hogy valószínűleg a kiadó anyagain képezték ki. A kutatók szerint az OpenAI a hírhedt LibGen adatbázist használhatta, amely mind a 34 tesztelt könyvet tartalmazza – ugyanazt az adatbázist, amelyet korábban a Meta is alkalmazott a Llama modellek betanításához.
Érdekes módon a 2022-es GPT-3.5 modell csak alig 50% feletti eredményt ért el, ami arra enged következtetni, hogy “a nem nyilvános adatok szerepe az OpenAI modelljeinek előképzésében jelentősen megnőtt az idők során”. Ugyanakkor a kisebb GPT-4o Mini modell, amely 2024-ben jelent meg, nem tűnik úgy, mintha O’Reilly könyvek alapján tanult volna, vélhetően kisebb paraméterkészlete miatt.
A jogsértő gyakorlat veszélyei
A kutatók figyelmeztetnek: a szerzők megfelelő kompenzálásának hiánya “az egész internet lezülléséhez” vezethet. “Ha az MI-cégek értéket vonnak ki a tartalomkészítők által előállított anyagokból anélkül, hogy méltányosan kompenzálnák az alkotókat, azzal éppen azokat az erőforrásokat merítik ki, amelyektől MI-rendszereik függenek,” érvelnek.
Az MI-óriások láthatóan tisztában vannak azzal, hogy nem támaszkodhatnak csak az internetes adatgyűjtésre, ezért licencszerződéseket kötnek kiadókkal és közösségi hálózatokkal. Az OpenAI tavaly szerződést kötött a Reddittel és a Time magazinnal is archívumaik felhasználására. Ugyanakkor a cég nemrég arra kérte az amerikai kormányt, hogy lazítson a szerzői jogi korlátozásokon, azzal érvelve, hogy a merev szabályok elnyomják az innovációt és a befektetéseket.
Miközben az MI-modellek készítői a korlátlan hozzáférésért harcolnak, mások akadályokat állítanak a szerzői jogok védelmében. A Cloudflare nemrég bemutatta AI Labyrinth nevű bot-ellenes MI-jét, amely a robots.txt utasításokat figyelmen kívül hagyó adatgyűjtőket egy hamis oldalakból álló labirintusba csalja, pazarolva idejüket és számítási erőforrásaikat.
Az éppen 40 milliárd dolláros finanszírozást szerző OpenAI egyelőre nem reagált a megkeresésekre.