
Az intelligencia és a jóslás pontossága
Kiderült, hogy a legalacsonyabb IQ-val rendelkező réteg (a lakosság alsó 2,5%-a) több mint kétszer akkora hibával saccolt, mint a legintelligensebbek (felső 2,5%). A magasabb IQ-jú emberek kevesebb és kisebb hibát követtek el, következetesebben ítélték meg az esélyeket. Ez azt jelenti, hogy ők könnyebben tájékozódnak a bizonytalan helyzetekben, legyen szó akár befektetésről, vállalkozás indításáról, párválasztásról vagy akár egy egyszerű utcán való átkelésről.
A rossz döntések ára
A szakértők szerint a gyenge esélylatolgatás hosszú távon rossz pénzügyi és egészségügyi döntésekhez vezethet, sőt, a társadalom gazdasági növekedését is visszafoghatja. Nem véletlen, hogy az IQ már most is előre jelzi, ki lesz egészségesebb, gazdagabb, és kinek lesz jobb állása.
Egy lehetséges megoldás
Chris Dawson, a kutatás vezetője szerint például egészségügyi vagy pénzügyi információk esetén érdemes lenne konkrét, számszerű esélyeket is feltüntetni, hogy azok is jobban dönthessenek, akik hajlamosak a pontatlan jóslásra. A genetikai vizsgálatok azt is mutatják, hogy az ehhez szükséges képességek örökölhetők – akinek tehát ebben hátránya van, eleve nehezebb helyzetből indul.