
Mi derült ki az auditból?
A vizsgálat három fő területet érintett: az üvegházhatású gázok (CO2) kibocsátását, a vízhasználatot és a nem megújuló anyagok – például a GPU-k elhasználódása révén – fogyását. Különösen fontos kiemelni, hogy az összes szén-dioxid-kibocsátás és vízfogyasztás közel 85,5–91%-a a modellek tanítása és futtatása során jelentkezik, nem pedig például az adatközpontok építésekor vagy a felhasználók eszközeinek energiahasználata esetén.
Egy átlagos MI-utasítás, amely körülbelül 400 szót eredményez, csupán 1,14 gramm CO2-t bocsát ki, és 45 milliliter vizet igényel. Mégis, a Mistral első 18 hónapja alatt az összesített hatás jelentős: 20 400 tonna CO2 keletkezett (ez körülbelül 4500 átlagos autó egy éves használatának felel meg), illetve 281 000 köbméter víz párolgott el – amely 112 olimpiai úszómedencényi mennyiségnek felel meg.
Hogyan viszonyul mindez más online tevékenységekhez?
Az MI egyetlen lekérdezése által okozott környezeti terhelés valójában elenyésző: például egy átlagos Mistral-lekérdezés ugyanannyi CO2-t eredményez, mint 10 másodperc sorozatnézés az Egyesült Államokban, vagy 55 másodperc Franciaországban, ahol jóval tisztább az energiamix. Ha tíz percig írunk egy e-mailt, amit 100-an olvasnak el, az ugyanannyi szén-dioxidot termel, mint 22,8 MI-lekérdezés.
Mindezt figyelembe véve a különféle online tevékenységek között nincs olyan éles környezeti különbség, mint azt sokan gondolnák. Például egy rövid Zoom-hívás vagy egy átlagos e-mail is hasonló ökológiai lábnyomot hagyhat, mégis az MI-t gyakrabban éri társadalmi kritika.
Szükség lenne átláthatóbb adatokra
A Mistral számai hasonlóak a korábbi becslésekhez, például a GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) modell lekérdezéseihez, amelyeknél 17 milliliter víz, vagy a ChatGPT (CsevegőGPT) esetén 2,2 gramm CO2 fogy egy-egy parancsnál. Mégis, az, hogy maga a Mistral tette közzé az adatokat, komolyabb hitelt ad a számoknak – még ha van is, ami becslésen alapul, főleg a GPU-k teljes életciklusára vonatkozóan.
Például Sasha Luccioni, a Hugging Face MI & Klíma szakértője szerint a jelentésből hiányoznak egyes módszertani részletek, de szerinte is fontos előrelépés történt: a Mistral mérései jól követhetők és példaértékű első lépést jelentenek. Különösen fontos, hogy a vállalat más MI-fejlesztőket is arra ösztönöz, hogy legyenek átláthatóak, és segítsenek egy átfogó rendszer kidolgozásában, amely alapján a felhasználók kiválaszthatják a legkevésbé környezetszennyező MI-modelleket.