Növekvő munkanélküliség a diplomások körében
Miután a munkanélküliségi ráta több mint két éven át 4% alatt maradt, május óta túllépte ezt a küszöböt. “Jelentős átalakulást látunk a fehérgalléros világban végzett munka módjában” – mondja Carl Tannenbaum, a Northern Trust vezető közgazdásza. “Mindenkinek azt mondom, hogy közeleg egy hullám…” Tavaly és tavalyelőtt videójáték-fejlesztők ezrei veszítették el állásukat. A pénzügyi és kapcsolódó ágazatokban a munkanélküliség – bár még mindig alacsony – körülbelül 25%-kal nőtt 2022 és 2024 között.
A New York-i Federal Reserve Bank legfrissebb adatai szerint a diplomások munkanélküliségi rátája 30%-kal emelkedett 2022 szeptembere óta (2%-ról 2,6%-ra), míg az összes munkavállaló körében a növekedés csupán 18%-os volt (3,4%-ról 4%-ra). Julia Pollak, a ZipRecruiter vezető közgazdásza által készített elemzés szerint a munkanélküliség legmagasabb azok között, akik alapdiplomával rendelkeznek, vagy felsőfokú tanulmányokat folytattak, de nem szereztek diplomát.
A mesterséges intelligencia hatása a fehérgalléros munkákra
A mesterséges intelligencia tovább csökkentheti a fehérgalléros munkakörök iránti keresletet az automatizálás növelésével. Egy tanulmány szerint azok a szoftverfejlesztők, akik MI-alapú kódolói asszisztenst használtak, több mint 25%-kal növelték termelékenységüket, és a termelékenységnövekedés a legkevésbé tapasztalt fejlesztők körében volt a legnagyobb. Ez arra utal, hogy az MI bevezetése csökkentheti a tapasztaltabb kódolók bérprémiumát, mivel csökkenti termelékenységi előnyüket a kezdőkkel szemben.
Legalábbis rövid távon sok tech vezető és befektető az MI-t a létszámcsökkentés eszközeként látja. Egy nagy technológiai vállalat szoftvermérnöke, aki névtelenséget kért, hogy ne veszélyeztesse az álláslehetőségeit, elmondta, hogy csapata létszáma körülbelül a felére csökkent tavalyhoz képest, és tőlük ugyanannyi munkát várnak el MI-asszisztens segítségével. Összességében a technológiai és kapcsolódó iparágakban a munkanélküliségi ráta több mint a duplájára nőtt 2022 és 2024 között, 2,9%-ról 4,4%-ra.
Egyes közgazdászok szerint ezek a trendek átmenetiek, és önmagukban nem adnak okot aggodalomra. Lawrence Katz, a Harvard Egyetem munkaügyi közgazdásza még azt is felvetette, hogy a lassabb bérnövekedés annak az engedménynek a következménye lehet, amelyet ezek a munkavállalók elfogadtak azért cserébe, hogy távmunkában dolgozhassanak.