Az Intel nem top 10-es: új főnök, kemény szavak

Az Intel nem top 10-es: új főnök, kemény szavak
Az Intelnél komoly átalakulás kezdődött – a világ egyik legismertebb chipgyártó óriása már rég nem az, ami 20-30 éve volt. Az új vezérigazgató, Lip-Bu Tan szokatlanul őszintén beszélt a cég gondjairól, amelyek odáig vezettek, hogy az Intel most már nincs benne a tíz legnagyobb félvezetőgyártó között.

Létszámleépítés, szerényebb hozzáállás

A vállalat átszervezése kíméletlen tempóban zajlik: az Oregonban dolgozó 529 alkalmazott elbocsátása napokon belül várható, de Kaliforniában, Arizonában és Izraelben is leépítenek – nagyjából a gyártósori dolgozók ötödét küldhetik el. Leépítik a marketingosztályt, a reklámot kiszervezik, sőt, az autóipari részleget teljesen megszüntetik. Ezzel a példátlan karcsúsítással Tan szerint az a cél, hogy az Intel ugyanolyan agilis legyen, mint az AMD vagy az Nvidia – és közben végre szerényebbek is legyenek.

Piaci pozíció: fent volt, most lent, de még van visszaút

Az Intel hosszú ideig vezette a félvezetőipart, de most elveszítette részesedését, különösen a szerver- és adatközpont-piacon. Az AMD EPYC processzorai szép szeletet hasítottak ki ebből a tortából, miközben az Intel többször is késett új, izgalmas architektúrákkal. A fogyasztók szemében a legutóbbi asztali processzor-generációk, köztük a Meteor Lake sorozat (Meteor-tó), vagy éppen a pár éve beharangozott, de csalódást keltő gaming chipek szintén rontották az imázst.

Bár a PC-s üzletág most némi javulást mutat, Tan szerint komoly fejlesztésekre van szükség, különösen a modern számítási igényeket, digitális asszisztenseket és MI-t támogató területeken.

Nem az Nvidiát üldözik, hanem a saját útjukat keresik

A mesterséges intelligencia terén Tan nem kertelt: elmondta, hogy az Nvidia előnye behozhatatlan például a tanító (AI training) piacon, oda már túl késő lenne beszállni. Ehelyett az úgynevezett edge MI-re, vagyis az eszközbe épített intelligenciára koncentrálnak, ahol a felhasználó közvetlenül a gépén futtathatja a MI-t, nem csak felhőben elérhető szolgáltatásként. Ez kiváló lehetőséget jelent az Intel számára, és már most három új MI-alelnököt szerződtettek, hogy megerősítsék ezt a fejlesztési irányt.

Nagy dobást várnak továbbá az úgynevezett agentikus MI-től is – például azoktól az intelligens chatbotoktól, amelyek önállóan képesek feladatokat elvégezni, sőt a jövőben akár proaktívan is lépnek majd a célok érdekében.


Új stratégia, kemény valóság

Tan szerint az Intel átalakulása igazi maratonfutás lesz: gyors fordulatot senki ne várjon, de végre egy reális, határozott irány körvonalazódik. Mindez jóval tudatosabbnak és hitelesebbnek tűnik, mint a korábbi vezetés álmodozóbb tervei. Az átszervezések fájdalmasak, de szükségesek, különösen, hogy a legújabb 18A architektúrával gondok adódtak – már most inkább a 14A chipgeneráció kerül fókuszba külső partnerek számára.

Eközben a Nyíl-tó felfrissítés (Arrow Lake Refresh) nevű következő generációs processzornál hangsúlyt kap a robusztusabb NPU (MI-gyorsító egység), ami elméletben lehetővé tenné a Copilot+ funkciókat már asztali gépeken is – ami eddig még soha nem volt.

A darabok tehát elkezdtek a helyükre kerülni, a nagy kérdés az, hogy az Intel végre valóban elindul-e ezen az új, szerényebb és tudatosabb úton.

2025, adminboss, www.techradar.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy egy cég ilyen sok embert elküld, ha fejlődni akar?
  • Szerinted jó dolog, ha egy vezető nyíltan beszél a problémákról?
  • Ha te vezérigazgató lennél, felvállalnád a lassú fejlődést vagy inkább gyors sikert szeretnél?




Legfrissebb posztok