
Farkasok mentik meg a fákat Yellowstone-ban
Külön figyelmet érdemel, hogy 80 év után először újra egészséges rezgőnyárfák nőnek a park északi részén. Ez főként a szürke farkasok 1995-ös visszatelepítésének köszönhető. Addig az elkek (wapitik) népesítették be a vidéket, lerágva minden újonnan hajtó fa leveleit és kérgét. Bár már 1930-ra eltűntek a ragadozók az élőhelyről, mostanra újra felerősödött a természetes egyensúly: a ragadozók visszatérése megállította az elkek túlszaporodását, így a fiatal fák először nőhetnek zavartalanul.
A legnagyobb csillagközi objektum
Most először tűnt fel a Naprendszerünkben egy 3I/ATLAS nevű üstökös, amely mintegy 3 kilométer széles, és a Tejútrendszer egy másik pontjáról érkezett hozzánk. Érdemes megemlíteni, hogy néhányan arra utaltak, talán idegen technológia rejtőzik a kométa mögött, de a szakemberek ezt teljesen alaptalan és sértő feltételezésnek tartják.
MI-robot, amely magát tölti
Az UBTECH kínai cég humanoid robotja, a Walker S2 képes önállóan kicserélni a saját akkumulátorát, így pihenés nélkül dolgozhat. Egy akkumulátorral két órát sétál vagy négy órát áll, a töltés mindössze 90 percig tart. Így a megfelelő infrastruktúrával a robot gyakorlatilag éjjel-nappal munkára fogható.
Bajban a klímacélok
Kutatók arra figyelmeztetnek, hogy három éven belül túlléphetjük az 1,5 Celsius-fokos küszöbértéket, amely a globális felmelegedés veszélyes szintjét jelöli. Bár ez még nem jelent automatikusan “klímaapokalipszist”, a cél túllépése komoly visszalépés lenne az emberiség számára. Összességében elmondható, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogása most még könnyebb lenne, mint utólag megpróbálni visszafordítani az emelkedést.
“Festő” folyadékok, mint környezetvédelmi tanulmány
Tudósok olyan számítógépes szimulációt hoztak létre, ahol két, egymással nem elegyedő folyadék (mint az olaj és a víz) látványos mintázatokat alkot. A kutatás segíthet jobban megérteni a szénmegkötő rendszerek működését, amelyek kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni harcban.