Az első malária elleni babagyógyszer végre megérkezett

Az első malária elleni babagyógyszer végre megérkezett
Az első malária elleni kezelést mostantól már újszülöttek és csecsemők is megkaphatják, miután Svájcban engedélyezték a Coartem Baby (egyes országokban Riamet Baby néven ismert) használatát. Nyolc afrikai ország, amelyek részt vettek az értékelésben, várhatóan gyorsan jóváhagyják az új készítményt.

Gyógyszer újszülötteknek – régóta várt áttörés

A Novartis a svájci Medicines for Malaria Venture (MMV) nevű nonprofit szervezettel együttműködve dolgozta ki a szert. Ez az első alkalom, hogy kifejezetten 4,5 kg alatti babák számára fejlesztettek malária elleni gyógyszert, mivel eddig kizárólag hat hónapos vagy nagyobb gyerekeken teszteltek ilyen készítményeket. A legkisebbek ezért eddig olyan kezeléseket kaptak, amelyeket nagyobb testalkatú gyermekeknek szántak – így kialakult egy kezelési rés a legfiatalabb korosztálynál. A vállalat büszke rá, hogy mostantól a legsebezhetőbbek is megkapják a számukra megfelelő ellátást.

Sok babát fenyeget Afrikában

Afrikában a hat hónaposnál fiatalabb csecsemők 3,4–18,4%-a fertőzött lehet. 2023-ban körülbelül 597 000 ember halt meg maláriában, többségük – 76% – öt év alatti gyermek volt.

Nonprofit módon segítenének

A malária elleni oltások fejlesztése az utóbbi években gyorsult, de a legveszélyeztetettebbekhez lassabban jutnak el. A Novartis azt ígéri, hogy szinte nonprofit alapon juttatja el az új gyógyszert a legsúlyosabban érintett régiókba, hogy minél több kisgyermek életét menthessék meg.

2025, adrienne, www.fastcompany.com alapján

  • Te is támogatnád, hogy nonprofit módon osszák szét a gyógyszert?
  • Mit tennél, ha a te országodban lenne szükség ilyen új kezelésre?
  • Mit gondolsz, minden kisbabának joga van a legjobb gyógyszerhez?




Legfrissebb posztok