Az elmélet, ami Einstein tévedéseit is kijavítja?

Az elmélet, ami Einstein tévedéseit is kijavítja?
Bécsi matematikusok egy csoportja azon dolgozik, hogy új eszközökkel terjesszék ki Einstein általános relativitáselméletének érvényességét, és olyan helyzetekre is megoldást találjanak, ahol eddig csődöt mondott az ismert fizika.

Miért nem elég már Einstein?

Az általános relativitáselmélet 1915-ös megalkotása óta páratlan pontossággal írja le a gravitációt: az univerzum tágulását, a fekete lyukak, gravitációs hullámok létezését, vagy akár azt, miként görbíti a tömeg a téridőt. Matematikailag tíz, egymással összefüggő differenciálegyenletből áll, amelyek évtizedeken át tökéletesen egybeestek minden megfigyeléssel.

Mindez azonban csak addig működik, amíg a téridő elég sima, azaz nincsenek benne hirtelen irányváltások, éles szögek, vagyis tulajdonképpen „szét nem szakad”. A fizikusok azonban tudják, hogy a valóságban, a fekete lyukak szingularitásainál vagy akár minden ponton, mikroszkopikus léptékben a téridő nem sima, hanem inkább darabos, pixeles, mint egy nagyított folyadékban az atomok és molekulák. Ilyenkor Einstein egyenletei már használhatatlanok: a klasszikus számítások elakadnak, a fizika pedig némán tűri a kaotikus részleteket.

A probléma gyökere, hogy Einstein elmélete a simaságra épül, azaz a kalkulusra, amely csak folytonosan változó mennyiségek esetén működik. Kunzinger és Smann egy 2015-ös hazafelé tartó repülőúton vetették fel először: mi lenne, ha a hagyományos számításokon túlmutató eszközöket találnának, hogy ne csak a „szép” világegyetemeket, hanem a vad, szaggatott, éles téridőket is kezelni tudják?

Háromszögekkel a téridő sarkain túl

2016-ban belevágtak: először az alapfogalmat, a görbületet vizsgálták meg. Meg akarták határozni a téridő Ricci-görbületét anélkül, hogy feltételezniük kellene a simaságot. Ez a típusú görbület központi eleme Einstein egyenleteinek, és alapvető a fekete lyukak és más asztrofizikai jelenségek leírásában.

A Ricci-görbület azonban bonyolult, ezért először az egyszerűbb, szelvényes görbület felől közelítettek. Hagyományos differenciálszámítás helyett háromszögek összehasonlítására épülő módszert honosítottak meg a téridőben is. A trükk: nem a legrövidebb, hanem az „időben leghosszabb” utak meghatározása, mivel a téridőben a legrövidebb út paradox módon kevesebb időt vesz igénybe. Így a háromszög mindegyik oldalához azt az ösvényt rendelték, amelyen egy fénysebesség alatti utazó órája a legtöbbet mutatja.

E háromszögek viszonyításával akkor is ki tudták számolni a görbületet, ha a téridő sarkaiban, szegélyein, gyűrődésein át vezet az út. Így például meg tudták mutatni, hogy egy fekete lyuk belsejében a szelvényes görbület tényleg végtelenbe szökik, még akkor is, ha a téridő egyáltalán nem sima.

Minden út a szingularitáshoz vezet?

1965-ben Roger Penrose világhírűvé vált: bizonyította, hogy adott feltételek mellett egy összeomló csillag gravitációs csapdát képez, amelyből már a fény sem tud kilépni, és szingularitás keletkezik – vagyis a fekete lyukak nem elvont elméletek, hanem elkerülhetetlen végtermékek. Stephen Hawking egy évvel később átemelte a gondolatot a kozmológiába: ha elfogadjuk a kiinduló feltételeket, valaha szükségképp volt egy szingularitás – magyarán egy Ősrobbanás (Big Bang).

A bökkenő: mindkét tétel csak sima téridővel működik. Kunzinger és Smann mostani módszerükkel viszont már bebizonyították, hogy kevesebb simaság is elég, sőt, egyszerűbb modelleken szögletes, gyűrött téridőkre is igazolható: az univerzum múltjában elkerülhetetlenül megjelenik a szingularitás.

Ez „proof of concept”: a háromszögmódszerük gyakorlati eredményhez vezet, és nem pusztán matematikai játszadozás. Ugyanakkor ez csak szelvényes görbületre működött teljes általánossággal, a teljes Penrose–Hawking-tételekhez több kellett volna: Ricci-görbület.


A homokból épült fortély

2018-ban a magyar származású matematikus, Robert McCann új eszközt, az optimális szállítást vonta be. A XVIII. századi, Napóleon korából származó ötletet (hogyan osszuk el leghatékonyabban a földet egy erődítéshez) McCann átültette a Ricci-görbület mérésére. Míg a szelvényes görbület azt mondja meg, hogyan hajlanak el a kétdimenziós síkok, a Ricci-görbület a téridő nagyobb léptékű görbülésének, térfogatváltozásának átlagát fejezi ki.

McCann módszere azonban még mindig feltételezte a simaságot. Csak röviddel ezután az oxfordi Andrea Mondino és Karl-Theodor Sturm, majd 2020-ban Mondino és Simone Suhr adaptálták az optimális szállítás ötletét a nem sima téridőkre. Ezzel sikerült Hawking eredeti szingularitás-tételét is igazolniuk szinte teljes általánossággal. Ez a bizonyítás immár nem követel simogatott, sima univerzumot – göröngyös, szögletes, viharvert téridőkben is elkerülhetetlen a szingularitások megjelenése.

Ahogy Christian Rohde, a koppenhágai matematikus fogalmazott: ezek a tételek még annál is alapvetőbbek, mint eddig hittük. Már nem követelmény a simaság, a szingularitás bármilyen kaotikus téridőben fellép.

Jön az új matek

A legújabb lendület sem állt meg. McCann, Smann és további hat kutató újabb technikákat keres, hogyan lehet Ricci-görbületet kalkulus (analízis) nélkül meghatározni, ezzel rugalmasabb eszköztárat adva a fizikusok kezébe. 2024-ben Cavalletti, Mondino és Davide Manini elsőként foglalkoztak nem sima téridőn fekete lyukakkal is.

A bécsi matematikuscsapat 7 millió eurós (kb. 2,8 milliárd forint) támogatást szerzett, hogy folytassák a munkát, új kutatókat vonzanak be, és a relativitáselmélet határait tovább feszegető projektekbe kezdjenek.

Steinbauer, a program vezetője szerint akár a kvantumgravitáció hőn áhított matematikai alapja is megszülethet ezeknek a kutatásoknak hála. Rengeteg kvantumgravitációs elmélet úgy sejti, hogy a téridő alapvetően diszkrét, pontokból áll össze, nem folytonos. Márpedig ezek a módszerek akkor is képesek a görbület meghatározására – és ha van görbület, talán a gravitáció is leírható. Smann végszava: az egész még csak most kezdődik, folyamatosan jönnek az újonnan belépők, az igazi felfedezések csak most indulnak.

2025, adminboss, www.quantamagazine.org alapján

  • Te mit gondolsz arról, ha a fizika törvényei nem mindig működnek egyformán?
  • Szerinted érdemes minden új matematikai eszközt kipróbálni, még ha az alapokat is érinti?
  • Mit tennél, ha egy elmélet alapvetően megkérdőjelezné a régi tudásunkat?



Legfrissebb posztok

Terjed Az MI-látszatjáték: a dolgozók színlelik a használatot

szerda 18:51

Terjed Az MI-látszatjáték: a dolgozók színlelik a használatot

🤔 Állásban vagy az Egyesült Államokban? Nos, akkor biztosan mindenki azt hiszi, hogy az MI a te legjobb haverod! Nagy eséllyel a főnököd is elvárja, hogy használj valamilyen mesterséges...

Az Apple új üvegdesignja: tényleg ez lenne a nagy újítás?

MA 23:50

Az Apple új üvegdesignja: tényleg ez lenne a nagy újítás?

Az Apple most bemutatott Liquid Glass dizájnja alig hoz érezhető változást a Mac-ek nagy kijelzőin. Egy közepesen izgalmas, inkább átdolgozott külső, mint valódi innováció; a frissítés után szinte...

iOS 26: Itt az Apple brutális új dobása, amivel mindenkit letarol!

MA 23:01

iOS 26: Itt az Apple brutális új dobása, amivel mindenkit letarol!

🚀 Az új iOS 26 mostantól mindenki számára elérhető, és számos vadonatúj funkcióval teszi még okosabbá az iPhone-t. A rendszer arculata teljesen megújult, a Folyékony Üveg (Liquid Glass) dizájn...

Funkciónyeréses kutatások: Halálos veszély vagy az emberiség jövője?

MA 22:51

Funkciónyeréses kutatások: Halálos veszély vagy az emberiség jövője?

⚠ A funkciónyeréses, vagyis gain-of-function vizsgálatok az utóbbi években kiemelt figyelmet kaptak, különösen a vírusokkal kapcsolatos aggodalmak miatt. Fontos kiemelni, hogy ezek a kísérletek messze nem csupán fertőző betegségek...

A ChromeOS forradalmi frissítése: többé nem rémálom a gépcsere!

MA 22:26

A ChromeOS forradalmi frissítése: többé nem rémálom a gépcsere!

🎉 Megjelent a legújabb ChromeOS-verzió, amely lehetővé teszi, hogy a Chromebookok között teljes asztali környezettel, ablakokkal, lapokkal és sütikkel együtt lehessen váltani – mindezt automatikusan, szinkronizáltan. Ez különösen hasznos...

Sokkolóan nagy csillagközi üstökös száguld át a Naprendszeren!

MA 22:01

Sokkolóan nagy csillagközi üstökös száguld át a Naprendszeren!

🚀 A Vera C. Rubin Obszervatórium friss, nagy felbontású felvételein feltűnt a valaha ismert legnagyobb csillagközi objektum: a 3I/ATLAS nevű üstökösmag mintegy 7 mérföld, vagyis 11,2 km széles. A...

Sokkoló Starlink-leállás: Két órára elnémult az internet világszerte

MA 21:51

Sokkoló Starlink-leállás: Két órára elnémult az internet világszerte

Világszerte több mint két órán át szünetelt a Starlink műholdas internetszolgáltatás csütörtökön, felhasználók milliói maradtak internet nélkül az Egyesült Államokban, Európában, az Egyesült Királyságban és Ázsiában. Az első...

A Google új MI-vel turbózza fel a keresőt – kell ez nekünk?

MA 21:01

A Google új MI-vel turbózza fel a keresőt – kell ez nekünk?

🔍 A Google vadonatúj MI-alapú keresőfunkciója, a Web Guide (Web Útmutató), teljesen átszabja a találati listákat. A Gemini nevű MI-modul dolgozza fel a kereséseket: nemcsak listázza a találatokat, hanem...

Az önmagát zabáló robot: a jövő gépeinek réme

MA 20:50

Az önmagát zabáló robot: a jövő gépeinek réme

A Columbia Egyetem mérnökei olyan prototípus robotot fejlesztettek ki, amely képes fejlődni, öngyógyítani és önmagát fejleszteni: más robotokat vagy a környezetéből szerzett anyagokat olvaszt be saját testébe. Ez...