Az elfeledett tévedés, ami forradalmasíthatja a hidrogént

Az elfeledett tévedés, ami forradalmasíthatja a hidrogént
A Techint Group mérnökei 2002 és 2005 között egy acélműben új elektromos ívkemencét állítottak üzembe, amikor furcsa dolgot vettek észre: a szén-elektródák nem leégtek, hanem nőni kezdtek. Véletlenül létrehozták a pirolízisreakciót, vagyis oxigén nélkül égettek el metánt, így tiszta hidrogén és szén keletkezett. Akkoriban ez senkit sem érdekelt, a felfedezést jelentették, aztán feledésbe merült két évtizedre.

Újra felfedezett lehetőség

Néhány éve azonban a vállalat saját kockázati tőkealapja hidrogéntermelési megoldásokat keresett, amikor rájöttek: már megvan a kulcs — csak elő kell venni. Így jött létre a Tulum Energy, amely most 10 milliárd forintot, vagyis mintegy 27 millió dollárt vont be. A befektetők között ott van a TDK Ventures, a CDP Venture Capital és több más pénzügyi csoport.

Miért különleges a Tulum?

A metán pirolízissel történő bontását nemcsak a Tulum fejleszti, de nagy különbség, hogy ők nem használnak drága katalizátorokat, sőt, az elektromos ívkemence ismert technológiáját alkalmazzák, kis módosítással. Versenytársaihoz (Modern Hydrogen, Molten Industries, Monolith) képest jóval hatékonyabb és olcsóbb lehet, hiszen a reakció csak hidrogéngázt és szilárd szenet eredményez, káros kibocsátás nélkül.

Pilotüzemtől a gigagyárig

A befolyt pénzből Mexikóban egy acélgyár mellett építenek kísérleti üzemet — ha bejön a terv, a gyár majd közvetlenül a Tulumtól vásárolhat hidrogént és szenet. A cél napi 200 tonna hidrogén és 600 tonna szén előállítása, 1 kg hidrogén ára pedig kb. 550 forint alatt lehet. Jelenleg egyik zöld technológia sem képes ilyen olcsó és tiszta termelésre. Ki gondolta volna, hogy egy elfeledett melléfogás így beérik?

2025, adrienne, techcrunch.com alapján



Legfrissebb posztok