
A rendeltetése rejtélyes
A piramist kézzel faragott kövekből építették, amelyek egyenként több száz kilogrammot nyomnak. Az építmény célja azonban még ismeretlen. Lehetett történelmi emlékmű, sírhely, vagy őrtorony, amely a Holt-tengertől a parti kikötőkig vezető kereskedelmi útvonalat védte.
A lelőhely kora 2200 évre nyúlik vissza, a Ptolemaiosz-dinasztia és a Szeleukida Birodalom idejére. Nagy Sándor i.e. 323-ban bekövetkezett halála után tábornokai felosztották egymás között birodalmát. Ptolemaiosz Egyiptomot és a környező területeket, köztük Izraelt szerezte meg, míg Szeleukosz a mai Közel-Kelet északi részét uralta. I.e. 200-ra a Szeleukida Birodalom meghódította a mai Izrael területét.
Kivételes leletek
A régészek számos tárgyat tártak fel a helyszínen. A sivatag alacsony nedvességtartalmú környezete hozzájárult a leletek több évezreden át tartó megőrzéséhez. Az alacsony páratartalom gátolja a penészképződést, és minimalizálja a szerves anyagok, például a fa és a rostok vetemedését, valamint repedezését.
“A rendkívüli szárazság itt kivételes módon megőrizte a tárgyakat,” mondta egy régész, aki részt vett az ásatáson. “Papirusztöredékeket, mindenféle elképesztő fából készült tárgyat, kosarakat és köteleket találunk, amelyeket egyszerűen sehol máshol nem találni az országban.”
Görög írások és fegyverek
Néhány papirusztöredék ókori görög írást tartalmaz, amely a Ptolemaioszok és a Szeleukida Birodalom lakói által beszélt nyelvek egyike volt. A feltárt leletek között bronzérmék, edények, ókori bútorok maradványai, gyöngyök, fegyverek, szövetek és magvak is találhatók, amelyeket a száraz éghajlat konzervált.
Eva Balbin Brafman, az ásatás egyik önkéntese elmesélte, hogyan talált rá egy papiruszdokumentum részletére a lelőhely felső részén: “Tisztán ki lehetett venni a betűket, valószínűleg görögül. Hihetetlenül izgalmas valamit ilyen csodálatos állapotban találni.”
Szakképzett régészek és önkéntesek csapata április 8-ig folytatja a lelőhely feltárását, abban a reményben, hogy többet megtudhatnak az építményről.
További részletek itt. (Link a weboldalra)