
A ritka ellenanyag, ami milliókat mentett meg
Harrison plazmája egy ritka és értékes ellenanyagot tartalmazott, amelyet az 1960-as évek közepén fedeztek fel. Ezt az ellenanyagot olyan gyógyszerekben használják, amelyek megelőzik a magzat és az újszülött hemolitikus betegségét (HDFN) – más néven rhesus-betegséget. Ez egy potenciálisan halálos betegség, amely akkor fordul elő, amikor a várandós személy vére nem kompatibilis a még meg nem született babájáéval, ami arra készteti az immunrendszerét, hogy megtámadja azt.
A Lifeblood szerint az ausztrál nők 17%-ának van szüksége anti-D injekciókra a terhesség során – és az ország készletének nagy része kevesebb mint 200 rendszeres plazmaadományozótól származik.
Harrison volt az ország első és legaktívabb anti-D donora. 1999-ben megkapta az Ausztrál Érdemrend Medálját, az ország egyik legmagasabb civil kitüntetését. Harrison az évek során adott interjúkban mindig lekicsinyelte saját érdemeit, és másokat is arra biztatott, hogy nyújtsák karjukat.
“Néhányan azt mondják, ‘Ó, te hős vagy'” – mondta 2015-ben. “De én csak egy biztonságos helyiségbe fekszem be, vért adományozok. Adnak egy csésze kávét és valami harapnivalót. Aztán megyek a dolgomra… Nincs gond, nincs nehézség.”
A mások iránti hála indította el
Amikor Harrison 14 éves volt, megbetegedett, és el kellett távolítani az egyik tüdejét. A megterhelő folyamat három hónapos kórházi tartózkodással, 100 öltéssel és közel 7,5 liter adományozott vérrel járt. Ez inspirálta arra, hogy később ő is adományozzon – annak ellenére, hogy félt a tűktől.
“A műtét óta mindig vártam az adományozást, mert nem tudom, hány ember kellett ahhoz, hogy megmentse az életemet,” mondta. “Soha nem találkoztam velük, nem ismertem őket.”
1954-ben, amint elérte a törvényes 18 éves kort, Harrison elkezdett vért és plazmát adni. A tudósok körülbelül egy évtizeddel később fedezték fel a HDFN anti-D kezelését, és Harrison hamarosan megtudta, hogy az ő vére tartalmazza a ritka életmentő ellenanyagot – amit az orvosok szerint feltehetően a korábban kapott vérnek köszönhetett.
Amikor Harrison megtudta, hogy rendelkezik anti-D-vel, “örömmel folytatta az adományozást, és átváltott a plazmaadományozásra, hogy minél több emberen segíthessen.”
“Készen álltam és vissza akartam adni valamit,” mondta Harrison. “És így adományoztam 60 éven át.”
A Lifeblood szerint 1967 óta több mint 3 millió adag, Harrison vérét tartalmazó anti-D-t adtak ki ausztrál anyáknak. A hosszú listán saját családtagjai is szerepelnek.
Adományai hozzájárultak családja növekedéséhez
Harrison lánya, Tracey Mellowship is azon nők közé tartozott, akik terhességük alatt megkapták az injekciót.
“Mint anti-D-kezelésben részesült személy, olyan családot hagyott hátra, amely talán nem is létezne az ő értékes adományai nélkül,” mondta, hozzátéve, hogy édesapja “rendkívül büszke” volt arra, hogy utolsó éveiben köszönthette két dédunokáját.
“Az egész család véradó,” mondta Harrison. “És ez is büszkévé tesz.”
2011-ben unokája, Scott adott először vért – közvetlenül Harrison mellett ülve, aki éppen az 1000. adományát adta. Néhai felesége, Barbara is véradó volt. Harrison még “a legsötétebb napjaiban is” folyamatosan adományozott, még a felesége halála után is.
Mellowship elmondta, hogy édesapja büszke volt arra, hogy “bármiféle költség vagy fájdalom nélkül” sok életet mentett meg.
“Boldoggá tette, amikor hallott a miénkhez hasonló sok családról, akik az ő kedvessége miatt léteznek,” mondta Mellowship. “Mindig azt mondta, hogy nem fáj, és az a élet, amit megmentesz, akár a sajátod is lehet.”
Tovább segíti a tudományos kutatást
Harrisont 81 éves korában nyugdíjazták, ami az ausztrál törvények szerint a véradás felső korhatára. Utolsó adományát 2018 májusában adta, körülvéve fél tucat hálás anyával, akik az anti-D programból hasznot húzó babáikat tartották karjukban.
A véradó központ karosszékéből Harrison sajnálkozott kényszerű nyugdíjazása miatt, mondván: “Folytatnám, ha hagynák.”
Ausztráliában mintegy 200 anti-D donor van, akik évente körülbelül 45 000 anyának és babának segítenek a Lifeblood szerint. De mivel az ellenanyag annyira ritka, és olyan kevés emberi donor képes rendszeresen adományozni, a tudósok szintetikus változat létrehozásán is dolgoznak.
A Lifeblood a Walter and Eliza Hall Orvosi Kutatóintézettel (WEHI), Ausztrália legrégebbi kutatóintézetével dolgozik együtt egy “James in a Jar” (James egy üvegben) nevű projekten. Ez lehetővé teheti, hogy Harrison halála után is életeket mentsen.
“Harrison és más donorok vérét felhasználva a csapatnak sikerült laboratóriumban újrateremtenie és növelnie az ellenanyagot – azzal a reménnyel, hogy egy nap segíthet megelőzni a [HDFN]-t, nemcsak az ausztrál várandós nők, hanem világszerte mindenki számára” – közölték.