Az apró úszólények csoportban gyorsabban haladnak – új lépés az orvosi mikrorobotok felé

Az apró úszólények csoportban gyorsabban haladnak – új lépés az orvosi mikrorobotok felé
Tudósok felfedezték, hogy az apró, úszó szervezetek, például a baktériumok, gyorsabban mozognak, amikor csoportban haladnak. A kutatás eredményei elősegíthetik olyan mikroszkopikus robotok fejlesztését, amelyek képesek gyógyszereket szállítani a test meghatározott területeire. A Loughborough Egyetem és az Indiai Tudományos Intézet kutatói kimutatták, hogy amikor a “mikroúszók” együtt mozognak zárt környezetben, megváltoztatják a körülöttük lévő folyadék tulajdonságait. Ez csökkenti az ellenállást, és növeli a sebességüket az egyedül úszó mikroúszókhoz képest.

Jövőbeli orvosi alkalmazások

Az eredmények kulcsfontosságúak lehetnek a mesterséges mikroúszók – apró, irányítható, úszó robotok – tervezésében, amelyeket különféle orvosi célokra használhatnak, például mesterséges megtermékenyítésre, parazita elleni kezelésekre és célzott gyógyszerszállításra. Ezek a technológiák pontosabbá válhatnak, mint a hagyományos eljárások.

“Képzeljük el, hogy olyan mesterséges mikroúszókat hozhatunk létre, amelyeket a véráramba juttatva kívülről lehet irányítani. Ezek eljuthatnának a test meghatározott területeire, például daganatokhoz, és kizárólag ezeken a helyeken adagolnának gyógyszereket” – magyarázza Dr. Marco Mazza, a tanulmány vezető szerzője.

Hogyan működik a csoportos mozgás?

A Physical Review Letters folyóiratban megjelent kutatás a Paramécium – apró, vízben élő, egysejtű szervezetek – elméleti modelljére összpontosít. Ezek a szervezetek csillóknak nevezett, hajszerű struktúrák segítségével hajtják magukat előre. Mozgásuk hasonló a spermiumok és más mikroúszók mozgásához.

A kutatók szimulációk és elméleti modellek segítségével elemezték, hogyan mozog egy egyedi mikroúszó, illetve legfeljebb tízfős csoport egy zárt folyadékkristályban – egy különleges folyadékban, amely folyékonyan áramlik, de molekulái rendezetten helyezkednek el. Az ilyen strukturált folyadékok természetes módon is előfordulnak a biológiai rendszerekben, például a sejtmembránokban és szövetekben.

Főbb megállapítások

– A csoportban mozgó mikroúszók áramlási mezőket hoznak létre a környező folyadékban, amelyek segítik őket a hatékonyabb úszásban azáltal, hogy csökkentik az ellenállást és növelik a hajtóerőt.
– Több mikroúszó csatlakozásával az átlagsebességük megnő, lehetővé téve, hogy gyorsabban haladjanak, mint egyedül.
– A folyadékkristály környezet elősegíti a mikroúszók irányítását és terelését, befolyásolva mozgásukat.
– Kétféle mikroúszó létezik: “tolók” és “húzók”. A tolók előnyösek a kollektív mozgás szempontjából, míg a húzók akadályozhatják egymást.


Jövőbeli tervek

A következő lépés a kutatás kiterjesztése a kisméretű szimulációkról olyanokra, amelyek több száz mikroúszó mozgását modellezik különböző zárt folyadékkörnyezetekben.

A tudósok azt is remélik, hogy együtt dolgozhatnak olyan kísérleti kutatókkal, akik Paraméciummal és más mikroúszókkal foglalkoznak, hogy összehasonlítsák a valós viselkedést az elméleti modellek eredményeivel.

Dr. Shubhadeep Mandal, az Indiai Tudományos Intézet vezető szerzője szerint a kutatás megmutatja, hogyan lehet az úszási tulajdonságokat úgy megtervezni, hogy irányítani lehessen a mozgást komplex folyadékokban, például nyálban vagy a sejt citoszkeletonjában.

A kutatás nemcsak az alapvető fizika mélyebb megértéséhez járul hozzá, hanem közvetlen alkalmazási lehetőségeket is kínál a mikrofolyadékok, a biomedicina és a puha anyagok fizikája területén. Ez jelentős előrelépést hozhat az autonóm mikroszkopikus technológiák fejlesztésében.

2025, adminboss, phys.org alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy a tudomány mikroszkopikus robotokat használhatna a jövőben betegségek kezelésére?
  • Te mit tennél, ha lehetőséged lenne irányítani egy ilyen mikroszkopikus robotot egy orvosi eljárás során?




Legfrissebb posztok