Az Antarktisz jege vészesen gyorsan olvad

Az Antarktisz jege vészesen gyorsan olvad
Az elmúlt években az Antarktisz tengeri jege drámaian csökkent: 2015 óta akkora jégterület tűnt el, mint Grönland teljes területe, ami elképesztően gyors környezeti változás. Eközben a Déli-óceán felszíni vize szokatlanul sóssá vált, ami tovább gyorsítja a jég olvadását. Ez egy veszélyes visszacsatolás: a kevesebb jég miatt a mélyebb, melegebb óceánvíz könnyebben felszállhat, alulról olvasztva a felszíni jeget, amely így még tovább fogyatkozik.

Váratlan változások a Déli-óceánban

Korábban évtizedeken át egyre édesebb (kevésbé sós) lett az óceán felszíne, ami elősegítette a jég növekedését, erősítette a vízrétegek elkülönülését, ezzel csapdába ejtve a hőt a felszín alatt. 2015 óta azonban éles fordulat következett be: a felszíni sósodás látványosan nőtt a déli 50. szélességi fok alatt, miközben a tengeri jég mennyisége történelmi mélypontra süllyedt. Újra megjelent a Maud Rise polynya is a Weddell-tengeren – egy hatalmas, Wales négyszeresével megegyező méretű jégmentes folt, amilyen utoljára az 1970-es években alakult ki.

Kritikus globális hatások

A Déli-óceán vizének rétegzettsége (stratifikációja) meggyengült a sósodás miatt, a víztömegek könnyebben keverednek, így a meleg mélyvíz feljuthat, és jégolvadást okozhat. Ez jelentősen átformálhatja az óceán klímáját és biológiai rendszerét: erősebb viharok, melegebb tenger, sőt, a pingvinek és más ikonikus antarktiszi élőlények élőhelye is visszaszorulhat.

Új műholdak, új felismerések

Mindezt most először sikerült valós időben műholdas adatokkal követni, kiegészítve az úszó robotérzékelők méréseivel. Korábban a szakemberek azt várták, hogy az ember okozta klímaváltozás inkább a jégterület fennmaradását támogatja, sőt, talán erősíti is a felszíni édesedést. Ehhez képest most hirtelen, váratlan jégveszteség és sósodás történt, ami a Föld felszínének felmelegedését is gyorsíthatja.


Továbbra is sürgős a kutatás

A fejlemények arra utalnak, hogy jelenlegi klímamodelleink nem eléggé pontosak, ezért folyamatos műholdas és helyszíni mérésekre van szükség, hogy pontosabban megértsük a tengeri jég és a Déli-óceán rendszerének változásait – és ezzel a Föld jövőjét.

2025, adrienne, www.sciencedaily.com alapján



Legfrissebb posztok