
Melyek a leggyakoribb jelek?
Gyakran előfordul, hogy a megszólítás általános – például Kedves Ügyfél –, fenyegető vagy sürgető a hangvétel, furcsa, elgépeléssel írt e-mail-címről érkezik az üzenet, a szöveg tele van hibákkal, rosszul formázott, meglepő mellékleteket tartalmaz, vagy ismeretlen gombra kattintásra buzdítanak. Különösen veszélyes a lemondás gomb – ez valójában egy hamis bejelentkező oldalra visz, amelyet a csalók üzemeltetnek, hogy ellophassák a hozzáférésedet vagy a bankszámlaadataidat.
Folyamatosan nő a hamisítványok száma
2023 februárja és márciusa között például az Egyesült Királyságban 71 százalékkal nőtt a csaló telefonhívások száma. A csalók rendszerint valódi rendelési problémákra vagy azonnali teendőkre hivatkoznak, azzal fenyegetnek, hogy zárolják a fiókodat vagy levonást hajtanak végre, ha nem lépsz időben. A 2024-es Prime Nap (Prime Day) alatt az Egyesült Államokban 80 százalékkal ugrott meg a csalók tevékenysége, és idén is hasonlóan indul az év. Habár az Amazon tavaly világszerte több mint 55 000 adathalász oldalt és 12 000 hamis telefonszámot tiltott le, az új próbálkozások száma még mindig magas. A csalások 94 százaléka e-mailen, SMS-en vagy telefonon keresztül történik, miközben a közösségi médiás csalások száma is 33 százalékkal nőtt.
Így kerülheted el a bajt
Mindig az Amazon hivatalos applikációját vagy a böngésződben a helyes webcímet használd! Az információkat az Amazon-fiókodban, az Üzenetközponton keresd. Kapcsold be a kétlépcsős azonosítást, és soha ne használd ugyanazt a jelszót több helyen – egy feltört jelszóval máshol is visszaélhetnek. Gyanús linkekre ne kattints azonnal! Ha véletlenül mégis rákattintasz valamire, azonnal ellenőrizd a bankkártyádat és a számládat, és jelentsd az esetet a banknak. Ha valamiben nem vagy biztos, mindig ellenőrizd, hogy a termék valóban az Amazontól származik-e. Az elővigyázatosság most többet ér, mint valaha: a kár elkerülése csak rajtad múlik.