
Aflatoxin: az egészségre leselkedő veszélyek
Az aflatoxinnak való kitettség komoly egészségügyi kockázatot jelent mind állatoknál, mind embereknél. Rövid és hosszú távú, enyhe és súlyos következmények egyaránt előfordulhatnak: májkárosodás (akár sárgaság és megduzzadt epehólyag), genotoxicitás, idegrendszeri rendellenességek, rák, termékenységi problémák, valamint az immunrendszer gyengülése. Állatoknál a tej- vagy tojástermelés visszaesése, borjaknál csökkent fejlődés, baromfiknál májelváltozások, duzzadt vesék, szőrhullás, akut tőgygyulladás és végbélelőesés is előfordult. Gyermekeknél a szennyezett tej fogyasztása növekedési problémákat, májbetegségeket és immunhiányt okozhat.
Súlyos helyzet: vizsgálatok eredményei
Egy kilencvenes évekbeli quettai vizsgálat szerint az elhullott baromfik 8,78%-ánál mutattak ki aflatoxin okozta mérgezést, amelyet gyulladt, ödémás test, megsárgult, vérzékeny máj és sorvadt nyirokszervek is kísértek. Később, 2011-ben tíz takarmánygyár ötven-ötven broiler- és tojó-takarmány mintáját ellenőrizték: a száz minta közül negyvenben az aflatoxintartalom meghaladta a megengedett szintet.
Mit lehet tenni?
Többféle beavatkozás enyhítheti a problémát. Az aflatoxin eltávolítható a szilázsból olcsó és biztonságos kötőanyagok hozzáadásával, amelyeket az állateledelhez keverve csökkenthető az emberi fogyasztásra szánt termékekben megjelenő toxin mennyisége. A helyes mezőgazdasági gyakorlat (GAP), például az aratás idejének megfelelő megválasztása is sokat segíthet, mivel a gombák terjedése ettől is függ. A megfelelő vitaminellátottság, különösen az A, D, E, K és B vitaminok szintje szintén csökkenti az aflatoxin káros hatásait.
A jövő nyitott kérdései
Bár a tudomány már alaposan vizsgálta az aflatoxin veszélyeit és jelenlétét, továbbra is sürgető igény van az országos, szabványos ellenőrzésre, valamint a gazdák tájékoztatására és a betartandó szabályok ismertetésére. Ennek hiányában a veszélyek fennmaradnak. A takarmány tisztaságának biztosításával lényegesen javulhat az állattenyésztés termelékenysége, csökkennek a közegészségügyi kockázatok, és javíthatók az állati eredetű termékek exportlehetőségei – mindez nemcsak a lakosság egészségbiztonságát, hanem Pakisztán gazdasági növekedését is támogatja.
Az aflatoxinok elleni küzdelem így nemcsak a vidéki gazdák, hanem a teljes társadalom feladata és közös érdeke.