Az 5 jel, hogy döntésképtelen vagy – és mit tehetsz ellene

Az 5 jel, hogy döntésképtelen vagy – és mit tehetsz ellene
A döntésképtelenség az egyik legfrusztrálóbb és legkevésbé produktív viselkedésforma. Kétséget, bizonytalanságot szül, sőt neheztelést válthat ki azokból, akik arra várnak, hogy meghozz egy döntést, és tovább tudjanak lépni. Ha több lehetőséget függőben hagysz, az mindenki energiáját felemésztheti, és alááshatja a képességedbe vetett hitet, hogy végig tudsz vinni dolgokat.

1. Kerülöd és halogatod a döntéseket

Más dolog megfontoltan dönteni, és más paranoidnak lenni. A döntés jóval tovább tarthat, mint szükséges, mert túlságosan aggódsz egy rossz döntés következményei miatt.

Mit tegyél helyette: Néha indokolt várni a döntéssel, például ha kulcsfontosságú információkra vársz. Gyakran azonban a halogatás csak azt az érzést kelti, hogy minden lehetőség nyitva áll, miközben egyes lehetőségek már elvesztek. Ha mérlegeled a döntés elmaradásának árát – például hogy elmulaszthatod a lehetőséget megismerni valakit, aki érdekel – az ösztönözhet arra, hogy meghozz egy jó döntést.

2. Végtelen vitákat folytatsz

Természetes, hogy elegendő időt fordítasz egy döntés meghozatalára. De határidő nélkül, vagy ha a határidő túl távoli, könnyen a Parkinson-törvény áldozatává válhatsz, amely szerint a munka kitölti a rendelkezésre álló időt. Más szóval, a plusz időt arra használod, hogy a szükségesnél hosszabb ideig mérlegelj különböző szempontokat.

Mit tegyél helyette: Szabj magadnak határidőt, ha az nincs egyébként meghatározva – inkább korábbi, mint későbbi időpontot – és teremts következményeket, ha nem tartod be. Például vállald a főnököd előtt, hogy két héten belül eldöntöd, kit veszel fel egy kulcspozícióba (ez ésszerű időkeret, némi ráhagyással). Így motivált leszel tartani magad a határidőhöz, mert tudod, hogy annak elmulasztása nem vetne rád jó fényt.

3. Figyelmen kívül hagyod a nyilvánvaló döntéseket

Néha pontosan tudod, mit kellene tenned, de igazolást keresel ahhoz, hogy valami mást tégy. A megerősítési torzítás arra késztet, hogy olyan információk után kutass, amelyeket úgy értelmezel, hogy megerősítsék egy meglévő meggyőződésedet vagy egy döntést, amit szeretnél meghozni. Például egy toxikus embert ki kellene zárnod az életedből, de továbbra is olyan bizonyítékokat keresel, amik miatt érdemes megtartani – talán mert túl fájdalmas belátni, hogy nem olyan, amilyennek hitted.

Mit tegyél helyette: Fogadd el minél hamarabb az elkerülhetetlent. Ne keress támogató érveket ahhoz, amit szeretnél dönteni, és nézz szembe bátran a helyzeted valóságával. Ne hagyd, hogy az ellenérzésed azzal kapcsolatban, amit tudod, hogy meg kell tenned, eltakarja az ítélőképességedet.


4. Mindenkinek meg akarsz felelni

Nem akarsz olyan döntést hozni, amelyről tudod, hogy nem nyeri el mindenki tetszését, mert félsz az ellenállástól vagy a szorongástól, amit okozhatsz. Pedig a vezetés – és a mentális erő – azt jelenti, hogy hajlandó vagy időnként nehéz döntéseket hozni.

Mit tegyél helyette: Hozd meg a lehető legjobb döntést a rendelkezésre álló információk alapján, és lépj tovább. Tartsd szem előtt, hogy a cél nem a 100%-os egyetértés elérése. Ehelyett törekedj olyan döntésekre, amelyek hitelesek és összhangban vannak az értékeiddel. Tudd azt is, hogy az emberek értékelik, ha döntést hozol, még akkor is, ha nem mindenki ért egyet vele.

5. Túlterhelődsz és ugyanazokat az információkat rágod át újra és újra

Döntésképtelenséghez vezethet, ha folyamatosan ugyanazt az információhalmazt futtatod át a fejedben. A túlterheltség kényelmesnek tűnhet, míg a valódi döntés meghozása sokkal kellemetlenebbnek látszik.

Mit tegyél helyette: Törd meg ezt a mintát és próbálj új nézőpontokat megismerni; beszélgess más szemléletű emberekkel, és keress olyan hozzáértőket, akik kívülállók a döntésed szempontjából. Ha lehet, tarts néhány nap szünetet. Ez segíthet eloszlatni a bizonytalanságot, és emlékeztetni arra, hogy mi a végső célod. Amikor visszatérsz a döntéshez, friss szemlélettel nézhetsz rá, és így már nem tűnik olyan nehéznek. Segíthet az is, ha előre gondolkodsz a döntésed időbeli hatásairól: Hogyan érzed magad miatta 15 perc, 15 nap vagy 15 év múlva? Az előretekintés segít csökkenteni a pillanatnyi érzelmek jelentőségét és tisztább képet ad a hosszú távú célok érdekében.

2025, adminboss, www.cnbc.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, amikor egy döntéssel való szembenézés helyett inkább másokkal próbáljuk elkerüli a felelősséget?
  • Te mit tennél, ha szembe kellene nézned egy olyan döntéssel, amely másokra is jelentős hatással van?




Legfrissebb posztok