A tudósok paracetamollá varázsolják a műanyaghulladékot

A tudósok paracetamollá varázsolják a műanyaghulladékot
A skóciai Edinburghi Egyetem kutatócsapata nem mindennapi megoldást talált a műanyaghulladék újrahasznosítására: az E. coli baktérium felhasználásával PET-műanyagból paracetamolt (acetaminofent) állítottak elő, amely világszerte kedvelt fájdalomcsillapító, a Paracetamol (Tylenol) hatóanyaga. Ehhez genetikailag módosított E. coli baktériumokat, valamint egy jól ismert kémiai eljárást, a Lossen-átalakulást alkalmazták, amelynek során a műanyagból egy köztes molekulát állítottak elő, majd ezt az E. coli segítségével paracetamollá alakították. Az átalakítás 92%-os hatékonysággal működött.

Óriási lépés a gyógyszergyártásban

A csapat már együttműködik gyógyszergyártókkal, például az AstraZenecával, hogy ipari méretekben is működőképes legyen az új módszer. Bár korábban is vizsgálták, hogy baktériumok miként hasznosíthatnak műanyagot – például városi szennyvizekből származó mikrobák, amelyek a műanyagot szénalapú táplálékká bontják le –, a mostani eljárás különösen jelentős, mert világszerte keresett gyógyszert képes hulladékból előállítani.

A műanyag új élete: nem csak szemét

A világ műanyagszennyezése okozta egészségügyi és környezeti problémák egyre súlyosbodnak, ezért óriási áttörés, hogy a műanyag nemcsak káros anyaggá, hanem hasznos molekulává – akár gyógyszerré – is válhat. Ez a kutatás új utakat nyithat a műanyag újrahasznosításban és a gyógyszeriparban is.

2025, adrienne, www.fastcompany.com alapján



Legfrissebb posztok