A titokzatos lézerek az olívaolajból

A tudósok új felfedezésük során mikroszkopikus lézereket hoztak létre apró olajcseppekből, például olívaolajból, amelyek a jövőben lenyelhető szenzorként szolgálhatnak élelmiszerekben vagy gyógyszerekben. Ezek a parányi olajcseppek olyan fényvisszaverő tulajdonsággal rendelkeznek, mint egy miniatűr tükörház, amelyben a fény körbe-körbe pattog, amíg lézerszerűen felerősödik. Amikor a kutatók lila fényt irányítottak az olívaolajcseppekre, azok klorofilltartalma gerjesztődött, így a kibocsátott fényhullámok egyre erősebb ragyogást adtak.

Intelligens élelmiszerszenzorok

Az olajcseppek által kibocsátott lézerfény energiája érzékenyen reagált a cseppek méretére, sűrűségére és egyéb tulajdonságaira, így akár megbízható élelmiszer-ellenőrző eszközzé is válhatnak. A kutatók azt tapasztalták, hogy ha különféle ételekbe kevertek ilyen olajcseppeket, a lézerfény változásaiból pontosan ki lehetett következtetni a cukortartalmat, a savasságot, a magas hőhatásokat vagy akár a mikroorganizmusok szaporodását.

Lézerrel írt szavatossági idő

Sőt, az eltérő átmérőjű, 100 mikronnál kisebb napraforgóolaj-cseppekből adatsorokat is tudtak kódolni, mintha vonalkódot írnának az élelmiszerre. Így például egy barackkompótban lézeres olajcseppek segítségével sikerült belekódolni a gyártás dátumát, 2017. április 26-át, amely a Nemzetközi Élelmiszerpazarlás Elleni Nap (International Day of Awareness of Food Loss and Waste) volt. Ez az úttörő technológia új fejezetet nyit az okos élelmiszerek világában.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok