
A probléma részletei
Minden potenciálisan érintett jármű EPAS rendszerrel rendelkezik és a 2023.38.4 előtti szoftververziót használja. Ezek mind a 2023-as modellévhez tartoznak. A szervokormány-rásegítés elvesztése nagyobb erőkifejtést igényelhet kormányzáskor, különösen alacsony sebességnél, ami növeli a baleset kockázatát. A Tesla úgy tervezte a járműveket, hogy a kormányzás “nem sérül”, ha 0 km/óránál nagyobb sebességgel haladva következik be a “túlterheléses állapot”.
Tesla álláspontja a biztonságról
A Tesla tervezése elkerüli a biztonsági kockázatot azzal, hogy megakadályozza az EPAS elvesztését, miközben a jármű mozgásban van. Ezen kívül a Tesla nem gondolja, hogy az EPAS elvesztése, amikor a jármű 0 km/órára lassul, indokolatlan biztonsági kockázatot jelentene, mivel a manuális kormányzás továbbra is elérhető marad.
A visszahívás oka és a megoldás
A Tesla úgy döntött, hogy minden piacon visszahívja az érintett járműveket, hogy “elkerülje az ügyfelek összezavarását”, miután “egy nem amerikai piaci szabályozó hatóság megállapította, hogy az EPAS elvesztése 0 km/óránál visszahívással orvosolandó”. Az autógyártó már 2023 októberében kezdte telepíteni az ingyenes, vezeték nélküli szoftverfrissítést a nyomtatott áramköri lapban a “túlterheléses állapotot” okozó probléma orvoslására. A jelentés szerint az idei év január 23-ig az érintett amerikai Model 3 és Model Y járművek 99%-a már megkapta a 2023.38.4 vagy újabb szoftververziót.
Nincsenek ismert sérülések vagy balesetek
A probléma nem okozott ismert sérüléseket, haláleseteket vagy baleseteket. A visszahívott elektromos járművek tulajdonosainak nem kell járművüket kereskedésbe vinniük. A visszahívásról postai értesítést kapnak a jövő hónap végén. A Tesla a szoftveres javítást 2023 októberében kezdte alkalmazni. A visszahívott Model 3 és Model Y járműveket 2023 február vége és október 11. között gyártották.