A Stanford kutatók új molekulát fedeztek fel, amely jobban fogyaszt, mint az Ozempic

A Stanford kutatók új molekulát fedeztek fel, amely jobban fogyaszt, mint az Ozempic
A Stanford Medicine kutatói által azonosított természetes molekula hasonlónak tűnik a semaglutidhoz – ismertebb nevén Ozempic – az étvágy csökkentésében és a testsúly csökkentésében. Kiemelendő, hogy az állatkísérletek során a szer a gyógyszer egyes mellékhatásai nélkül működött, mint például a hányinger, székrekedés és a jelentős izomtömeg-veszteség. Az újonnan felfedezett molekula, a BRP, különálló, de hasonló anyagcsere-útvonalon keresztül hat, és az agy különböző idegsejtjeit aktiválja – látszólag célzottabb megközelítést kínálva a testsúlycsökkentésre. “A semaglutid által célzott receptorok megtalálhatók az agyban, de a bélrendszerben, hasnyálmirigyben és más szövetekben is,” mondta Katrin Svensson, Ph.D., a patológia docense. “Ezért van az Ozempicnek széles körű hatása, beleértve az étel emésztőrendszeren való áthaladásának lassítását és a vércukorszint csökkentését. Ezzel szemben a BRP úgy tűnik, hogy kifejezetten a hipotalamuszban hat, amely az étvágyat és az anyagcserét szabályozza.” Svensson társalapítója egy vállalatnak, amely a közeljövőben klinikai vizsgálatokat indít a molekula emberi tesztelésére. Svensson a vezető szerzője a Nature folyóiratban megjelent tanulmánynak. Laetitia Coassolo, Ph.D., vezető kutatói tudós a tanulmány első szerzője.

Fejlett szűrési technológiák

A tanulmány nem lett volna lehetséges fejlett szűrési technológiák használata nélkül, amelyekkel több tucat fehérjét vizsgáltak át a prohormonok osztályából.

A prohormonok biológiailag inaktív molekulák, amelyek akkor válnak aktívvá, amikor más fehérjék kisebb darabokra, úgynevezett peptidekre hasítják őket; ezek közül néhány peptid ezután hormonként működik, hogy szabályozza a komplex biológiai folyamatokat, beleértve az anyagcserét, az agyban és más szervekben.

Minden prohormon különféle módon osztható fel, hogy peptid utódok sokaságát hozza létre. A fehérjeizoláció hagyományos módszereivel azonban nehéz kiválasztani a peptid hormonokat (amelyek viszonylag ritkák) a sokkal számosabb természetes fehérjelebontási és -feldolgozási melléktermékek biológiai levesében.

A kutatók a prohormon-konvertáz 1/3-ra (más néven PCSK1/3) összpontosítottak, amely a prohormonokat specifikus aminosav-szekvenciáknál választja el, és ismerten szerepet játszik a humán elhízásban.

Az egyik peptid termék a glukagonszerű peptid 1, vagyis GLP-1, amely szabályozza az étvágyat és a vércukorszintet; a semaglutid a GLP-1 hatását utánozza a szervezetben. A csapat a mesterséges intelligenciához fordult, hogy segítsen azonosítani más, az energiametabolizmusban részt vevő peptideket.

Peptid Prediktor

Ahelyett, hogy manuálisan izolálták volna a fehérjéket és peptideket a szövetekből, és olyan technikákat alkalmaztak volna, mint a folyadékkromatográfia-tömegspektrometria, hogy százezernyi peptidet azonosítsanak, a kutatók egy számítógépes algoritmust terveztek, amelyet “Peptid Prediktornak” neveztek el, hogy azonosítsák a tipikus prohormon-konvertáz hasítási helyeket mind a 20 000 emberi fehérjekódoló génben.

Ezután olyan génekre összpontosítottak, amelyek olyan fehérjéket kódolnak, amelyek a sejten kívülre választódnak ki – ez a hormonok kulcsfontosságú jellemzője – és amelyeknek négy vagy több lehetséges hasítási helyük van. Ennek köszönhetően a keresést 373 prohormonra szűkítették, ami kezelhető mennyiség volt a biológiai hatások szűréséhez.

“Az algoritmus abszolút kulcsfontosságú volt a felfedezéseinkhez,” mondta Svensson.

A Peptid Prediktor előre jelezte, hogy a prohormon-konvertáz 1/3 2683 egyedi peptidet generálna a 373 fehérjéből. Coassolo és Svensson olyan szekvenciákra összpontosítottak, amelyek valószínűleg biológiailag aktívak az agyban. 100 peptidet, köztük a GLP-1-et szűrték a laboratóriumban tenyésztett idegsejtek aktiválására való képességük alapján.

Ahogy várták, a GLP-1 peptidnek robusztus hatása volt a sejtekre, háromszor növelve aktivitásukat a kontrollsejtekhez képest. De egy kis peptid, amely mindössze 12 aminosavból áll, tízszeresre növelte a sejtek aktivitását a kontrollokhoz képest. A kutatók ezt a peptidet BRP-nek nevezték el a szülő prohormon, a BPM/retinoic acid inducible neural specific 2, vagy BRINP2 (BRINP2-related-peptide) alapján.

Kiemelkedő eredmények az állatkísérletekben

Amikor a kutatók tesztelték a BRP hatását sovány egereken és mini sertéseken (amelyek pontosabban tükrözik az emberi anyagcserét és étkezési mintákat, mint az egerek), azt találták, hogy a BRP intramuszkuláris injekciója az etetés előtt akár 50%-kal is csökkentette az élelmiszer-bevitelt a következő órában mindkét állatmodellben.

A 14 napig napi BRP injekciókkal kezelt elhízott egerek átlagosan 3 grammot veszítettek – szinte kizárólag zsírveszteség miatt –, míg a kontrollállatok körülbelül 3 grammot híztak ugyanezen időszak alatt. Az egerek javulást mutattak a glükóz- és inzulintoleranciában is.

Az egerek és sertések viselkedési vizsgálatai nem találtak különbséget a kezelt állatok mozgásában, vízfogyasztásában, szorongásszerű viselkedésében vagy széklettermelésében. És további fiziológiai és agyi aktivitási vizsgálatok kimutatták, hogy a BRP olyan anyagcsere- és idegsejti útvonalakat aktivál, amelyek különböznek a GLP-1 vagy semaglutid által aktiváltaktól.

A kutatók remélik, hogy azonosítani tudják a BRP-hez kötődő sejtfelszíni receptorokat, és tovább boncolgatják annak hatásmechanizmusát. Azt is vizsgálják, hogyan lehet a peptid hatásait hosszabb ideig fenntartani a szervezetben, hogy kényelmesebb adagolási ütemtervet tegyenek lehetővé, ha a peptid hatékonynak bizonyul az emberi testsúly szabályozásában.

“Az elhízás kezelésére szolgáló hatékony gyógyszerek hiánya évtizedek óta probléma az embereknél,” mondta Svensson. “Semmi, amit eddig teszteltünk, nem hasonlítható a semaglutid étvágycsökkentő és testsúlycsökkentő képességéhez. Nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy biztonságos és hatékony-e embereknél.”

  • Mit gondolsz arról, hogy egy természetes molekula képes lehet mellékhatások nélkül csökkenteni a súlyt?
  • Te milyen szempontok alapján döntöttél volna úgy, hogy elindítod a klinikai teszteket?
  • Van olyan helyzet, ahol inkább a jelenleg elérhető gyógyszereket választottad volna a kísérleti molekula helyett?




Legfrissebb posztok