
Kereskedelmi forgalom és veszteglő hajók
Az amerikai konténerforgalom 40%-a a Panama-csatornán halad át évente, mintegy 98 ezer milliárd forint értékű árut mozgatva. Nem véletlen, hogy az Egyesült Államok és Kína a két legnagyobb használója a csatornának, melynek szerepe az utóbbi években tovább nőtt az ellátási láncok globális átrendeződése miatt. A Panama-csatorna Hatóság tavaly 3,38 milliárd dollár (közel 1225 milliárd forint) bevételt ért el, és minden évben növeli a profitját 2017 óta, függetlenül az időjárási viszontagságoktól.
Tarifák, lemondott szállítások, recesszió veszélye
Trump 145%-os vámtarifái a kínai árukra május 27-én érkeznek meg az USA kikötőibe – figyelembe véve, hogy a tengeri szállítás Ázsiából négy-hat hétig tart. Ez a bizonytalanság már most óriási visszaesést okozott az amerikai importban: a Project44 adatai szerint 300%-kal nőtt a törölt hajóutak száma Kína és az Egyesült Államok között Trump úgynevezett „felszabadítás napja” (Liberation Day) vámbejelentése óta, április 2-tól.
A nyugati parti kikötők már megérezték a visszaesést, a keleti parton pedig csak most kezdődik a hatás. A kínai gyárakból érkező megrendelések csökkenése miatt egyszerűen kevesebb konténert kell tengerre küldeni. Csak az ázsiai–észak-amerikai keleti parti útvonalon több mint 261 ezer TEU-nyi (20 lábas egységkonténer) kapacitás esett ki az elmúlt hat hét során. Mivel a Panama-csatorna bevétele az áthaladó hajók és konténerek számán múlik, a visszaesés jelentős hatással lesz rá.
Politikai harc az ellenőrzésért
A Panama-csatorna a modern világ hét csodájának egyike, de mára az USA és Kína közötti befolyási harc frontvonalába került. Trump azt állítja, hogy Kína túl nagy befolyást szerzett a kulcsfontosságú kikötők felett, és az Egyesült Államok vissza akarja szerezni az ellenőrzést, miközben arról is panaszkodik, hogy Panama túl magas díjakat számol fel. Ezeket a vádakat a kínai és a panamai kormány rendre tagadja.
Az elmúlt hónapokban magas rangú amerikai politikusok – köztük Marco Rubio külügyminiszter és Pete Hegseth védelmi miniszter – is találkoztak a panamai vezetéssel, hogy újratárgyalják a kapcsolatok feltételeit. Louis Sola, az amerikai Szövetségi Tengeri Bizottság tagja szerint Panama az elmúlt öt évben egyre közelebb került Kínához, és egyre távolabb az Egyesült Államoktól.
Panamai válasz: nyitottság, semlegesség
Ricaurte Vásquez, a Panama-csatorna igazgatója hangsúlyozza: a csatorna üzleti modellje a világ minden szereplője számára egyformán nyitott, nincsenek eltérő díjszabások, és minden hajó szabadon áthaladhat – így működik a semlegességi egyezmény is. Hozzáteszi, hogy a valódi irányítást nem kínai cégek gyakorolják, ezt alaptalan vádnak tartja.
A lehető legnagyobb nyugalom és higgadtság megőrzésére törekednek Washington viharos hangulatában, miközben továbbra is elemzik az amerikai lépések hatásait, hiszen a világ legnagyobb gazdaságának döntései mindenhol éreztetik a hatásukat.