A Microsoft 2025-ös éve Rosszul Indul: Továbbra Is A Windows 10 Dominál

Featured Image
A Microsoft 2025-ös éve nem indult jól, mivel a felhasználók továbbra is óvatosak a Windows 11-el kapcsolatban, miközben a Windows 10 uralja az asztali operációs rendszerek piacát. A Statcounter 2024 decemberi adatai – amelyeket azért használnak, mert a Microsoft ritkán oszt meg használati adatokat, hacsak nincs valamilyen sikerélménye – azt mutatják, hogy a Windows 10 piaci részesedése kissé felkúszott 62,7 százalékra az előző hónaphoz képest, míg a Windows 11 részesedése visszaesett 34,12 százalékra (a novemberi 34,94 százalékról). A 2024 decemberi adatokat a Statcounter biztosította, mivel a Microsoft ritkán közöl használati statisztikákat, kivéve, ha büszkélkedhet valamivel.

A problémák gyökere

Noha a Windows 11 piaci részesedése még mindig nagyobb, mint egy évvel ezelőtt (amikor a Statcounter 26,54 százalékra becsülte), az a tény, hogy az új operációs rendszer még mindig messze van attól, hogy átvegye a vezetést a Windows 10-től, néhány Microsoft vezetőt aggaszthat. A probléma nem annyira a Windows 11 hardverkompatibilitási követelményeivel kapcsolatos jól dokumentált panaszokkal függ össze – a felhasználóknak viszonylag új CPU-ra és TPM 2.0-ra van szüksége az operációs rendszer futtatásához –, hanem inkább a Windows 10 piaci részesedésének növekedése jelent problémát. Az egyik elmélet szerint az októberi magasabb számok részben annak köszönhetők, hogy a felhasználók „kipróbálták” a Windows 11-et, majd úgy döntöttek, hogy nem nyerte el a tetszésüket, így visszatértek a Windows 10-hez. Esetleg valami köze lehet a Windows 10-re előre telepített hardverekhez is.

A nem várt hatások

Kieren Jessop, a Canalys elemzője szerint, amikor a Statcounter által követett több mint 230 országot és régiót vizsgáljuk, a Windows 10 részesedése valójában csak valamivel kevesebb, mint egynegyedében növekedett, de ez a növekedés aránytalan hatást gyakorolt. Amerika például, ahol a Windows 10 piaci részesedése 2024 októberében 58 százalékról 2024 decemberére 67 százalékra emelkedett, Jessop szerint elérte ezt a növekedést több tényező is befolyásolhatja.

Jessop szerint „Valószínűleg vállalatok, közintézmények és talán a Windows 10 előre telepített gépeket vásárló fogyasztók követelményei is mozgatják ezt a váltást. Gyakori, hogy a vállalatok visszalépnek az újonnan beszerzett Win11 eszközökről Win10-esekre az IT-frissítési ciklusaik során, mivel előnyben részesítik a stabilitást és a meglévő rendszerekkel való kompatibilitást. Ezt a vállalatok addig teszik, amíg készen nem állnak a teljes flottájuk frissítésére a Win11-re. Ami a közintézményeket illeti, ez a Win10-re való visszalépés még gyakoribb.”

Jessop hozzátette, „Az Egyesült Államokban nem lepődnék meg, ha a közelgő Trump-adminisztráció néhány eszközvásárlást ösztönzött volna a kormányzati szektorban, felkészülve a lehetséges súlyos költségvetési megszorításokra.”

A Támogatás jövője

A Windows 10 több kiadása 2025. október 14-én kiszorul az ingyenes támogatásból. Az érintett felhasználók számára akkor lehetőség nyílik arra, hogy megvásárolják a Kiterjesztett biztonsági frissítéseket (Extended Security Updates, ESU), hogy még egy ideig fenntartsák a rendszert, vagy folytassák az operációs rendszer használatát, és kockáztassák a frissítetlen sebezhetőségekkel való szembesülést.

A The Register megkérdezte a Microsoftot, hogy mit gondol az adatokkal kapcsolatban, van-e hivatalos használati statisztika, és fontolóra venné-e a Windows 11 hardverkövetelményeinek módosítását, de a vállalat még nem válaszolt. Egy másik lehetőség lenne, hogy meghosszabbítják a fő támogatási időszakot egy évvel vagy még tovább. A Windows 10 hosszú távú szervizcsatorna (LTSC) verziói a 2025-ös határidő után is támogatottak maradnak, de ezek használatához vissza kell váltani a Windows 10 korábbi verziójára. A Windows 10 Enterprise LTSC 2021 például a Windows 10 21H2 GA kiadásának felel meg. A jelenlegi GA verzió a Windows 10 22H2.

A Statcounter adatait havonta világszerte több mint ötmilliárd oldalletöltés alapján számolják több mint 1,5 millió tagoldalon. Bár valószínűleg nem annyira pontosak, mint a Microsoft saját telemetriái, mégis egyértelmű tendenciát mutatnak. A felhasználók nem fogadják el olyan gyorsan a Windows 11-et, mint ahogy a Microsoft szeretné.

Még tíz hónap van hátra, amíg a Windows 10 támogatása lejár, és azóta a világ sokat változott, hogy a Windows 11 megjelent 2021-ben. A Microsoft kezd kifutni az időből, hogy újragondolja stratégiáját. Ez megjelenhet például a Windows 10 támogatásának meghosszabbításában vagy a Windows 11 követelményeinek finomításában. 2024 decemberében azonban a cég még nem mutatott hajlandóságot arra, hogy engedjen ezekből a feltételekből.

  • Mit tennél, ha te lennél felelős a Windows 11 hardverkövetelményeinek meghatározásáért?
  • Hogyan próbálnád meggyőzni a vállalatokat, hogy váltsanak Windows 11-re a stabilitás és kompatibilitás ellenére?
  • Szerinted milyen stratégiával növelhetné a Microsoft a Windows 11 elfogadottságát a jövőben?