Egy új tanulmány figyelmeztet arra, hogy a mérgező marsi por komoly egészségügyi kockázatot jelent az űrhajósok számára, így a Mars-missziók veszélyesebbek lehetnek, mint korábban gondolták. Az Apollo-küldetések során az űrhajósok szenvedtek a holdpornak való kitettségtől. A por rátapadt az űrruhákra, és beszivárgott a holdkompokba, köhögést, könnyező szemet és torokirritációt okozva. Tanulmányok kimutatták, hogy a hosszú távú kitettség krónikus egészségügyi problémákhoz vezethet.
A marsi por veszélyei
A marsi por nem olyan éles és súroló hatású, mint a holdpor, de ugyanúgy mindenhez hozzátapad, és a finom részecskék (az emberi hajszál szélességének körülbelül 4%-a) mélyen behatolhatnak a tüdőbe, illetve bejuthatnak a véráramba. A porban lévő mérgező anyagok között megtalálható a szilícium-dioxid, a gipsz és különféle fémek.
Védekezési stratégiák
A Mars-misszió nem rendelkezik a Földre való gyors visszatérés lehetőségével kezelés céljából. A 40 perces kommunikációs késés korlátozza a Földről érkező távoli orvosi támogatás hatékonyságát. Ehelyett a kutatók hangsúlyozzák, hogy elengedhetetlen a pornak való kitettség korlátozása, amihez légtisztítókra, öntisztító űrruhákra és elektrosztatikus taszító eszközökre van szükség.