A Kontextusváltás Hogyan Gátolja A Termelékenységet

Featured Image
Legyen szó vállalkozókról, vezetőkről vagy szabadúszókról, egy dolog biztos: a kontextusváltás romba döntheti a termelékenységünket. A kontextusváltás az a folyamat, amikor egyik feladatról a másikra ugrunk, majd vissza, gyakran rövid idő alatt. Ez kevésbé hatékonnyá tesz bennünket, növeli a hibák számát, és a kutatások szerint évente több mint 450 milliárd dollárba kerül a világ gazdaságának. Ennek oka egyszerű – amikor kontextust váltunk, az eredeti feladathoz való visszatérés újrahangolási időt igényel, mivel az agyunk próbálja felidézni, hogy mit csináltunk és miért. Egy tanulmány szerint több mint 25 percet is igénybe vehet, míg folytatni tudjuk a megszakítás előtti feladatot, miközben az idő, amit egy feladatra szánunk megszakítás előtt, csupán 75 másodperc. Nem csoda, hogy ennek a rossz szokásnak ilyen magas költségei vannak. Ebben a cikkben arra összpontosítok, hogy a kontextusváltás hogyan rontja a termelékenységet, javaslom, hogy javítsunk napirendünk szerkezetén, hogy ne reagáljunk azonnal új e-mailekre, telefonhívásokra és más értesítésekre, amint megérkeznek, és kifejtem, miért érdemes a monotaskingot választani a túlzott kontextusváltás helyett.

Mi az a kontextusváltás?

A kontextusváltás (más néven feladatváltás) az a cselekedet, amikor egy feladatról (vagy kontextusról) egy másikra ugrunk, majd vissza, gyakran rövid idő alatt. Ez azt jelentheti, hogy éppen ügyféltartalmat írsz, majd félbeszakítod a munkát, hogy megválaszolj egy új e-mailt, ami beérkezett a postaládádba. Vagy éppen egy videót szerkesztesz, amikor telefonhívást kapsz egy baráttól, a párodtól vagy a főnöködtől, és félbeszakítod a munkát, hogy fogadd a hívást. A monotaskingról szóló cikkemben a következőket jegyeztem meg a kontextusváltás költségeiről: A kontextusváltás lényegében káros – minden alkalommal, amikor munkánk és egy online cikk olvasása, vagy egy online cikk olvasása és a telefonon böngészés között váltunk, tranzakciós költséget élünk meg, ami elvonja az energiánkat és lelassít. Ez a tranzakciós költség idővel összeadódik, ahogy az alábbi diagram is mutatja: Hogyan tudod megakadályozni, hogy a kontextusváltás szabotálja a termelékenységedet, és hogyan kerülheted el teljesen?

Hogyan kerüljük el a kontextusváltást?

Így kerülheted el a kontextusváltást három egyszerű lépésben:

Időbeosztás

Bár az időbeosztás nem teszi lehetővé a kontextusváltást, mégis segít tudatosítani, hogy mennyi időt szánsz egy adott feladatra adott napon vagy héten, és ezzel növeli a tétet, ha elkezdesz váltani a munkáid között. Korábban már írtam arról, hogy a teendőlista vezetése és annak követése a legfontosabb lépés a teljes fókusz és termelékenység növelése érdekében. Az időbeosztás során, ideális esetben, állíts fel egy laza tervet a következő hétre, majd pontosabb időbeosztást írj meg az előző este. Bár ösztönözlek arra, hogy ez a lista inspiráló legyen és tükrözze a teljes munkanapodat, ne terheld túl magad annyira, hogy bénultan érezd magad, és végül semmit se csinálj. Javaslom, hogy a listád körülbelül öt-hat tételből álljon, de ne feledd, hogy még egy nagyobb feladat sem túl kevés a teendők listáján.


Zavarok csökkentése

Ez magától értetődik, de az egyik fő módja annak, hogy elkerüld a kontextusváltást, a fizikai és digitális zavaró tényezők csökkentése. A pavlovi kondicionálás a viselkedéspszichológia egy formája, amelyben egy állat vagy ember kondicionálható, hogy egy bizonyos módon reagáljon egy ingerre, amelyet nem kondicionált volna. Ennek digitális életünkben megjelenő példája az, ahogy azonnal a telefonunkért nyúlunk, amikor új értesítés érkezik. Ezt kondicionálták ránk, hogy reagáljunk az értesítések hangjára és a kis piros körre, amely azt hirdeti, hogy van itt valami új és izgalmas. Ez a kondicionálás rémálom, amikor a kontextusváltásról van szó – minden alkalommal, amikor reagálunk egy új értesítésre a telefonon, vagy egy új e-mail érkezik a postaládánkba, vagy bármilyen új és fényes tárgy, ami megjelenik, megtapasztaljuk a kontextusváltás költségét, és mint korábban említettem, átlagosan több mint 25 percet vehet igénybe, hogy teljesen visszatérjünk a feladathoz. A jó hír az, hogy lehetőségünk van csökkenteni ezeket a digitális zavaró tényezőket. Kikapcsolhatod a legzavaróbb alkalmazásaid értesítéseit a telefonod „Beállítások” menüjében, vagy bekapcsolhatod a repülőgép üzemmódot, így teljesen elérhetetlenné válsz. Ha hajlamos vagy egész nap nyitva tartani a munka vagy személyes e-mailjeidet a böngésző egy fülén, zárd be őket, és csak a nap meghatározott időszakaiban nyisd meg újra.

Fogadd el a monotaskingot

Semmi sem könnyíti meg jobban a kontextusváltás elkerülését, mint a monotasking befogadása. Bár hosszú éveken keresztül a munkaköri leírások állandó eleme volt, kiderült, hogy a “multitasking” képessége kevésbé szól arról, hogy egyszerre két vagy több feladatot tudunk elvégezni, és inkább egy haszontalan gyakorlat, ahol különböző feladatok között váltogatunk anélkül, hogy bármelyikre is teljes figyelmet fordítanánk. A monotasking (azaz az egyszeri feladatvégzés) ezzel ellentétben az a cselekedet, amely során egyszerre csak egy feladatot végzünk, ahelyett hogy több feladatot próbálnánk egyszerre elvégezni. Amikor monotaskingot végzünk, a kontextusváltást kiiktatjuk az egyenletből. Egy professzionális környezetben a munkánk és magánéletünk során gyakran több feladattal zsonglőrködünk egyidejűleg, ezáltal sok “tranzakciós költséget” generálva a nap folyamán, ahogy a figyelmünket egyik feladatról a másikra váltjuk. Ha azonban a multitasking helyett a monotaskingot választjuk, ezek a költségek eltűnnek, és zavartalan időt kapunk, hogy a jelenlegi feladatra koncentráljunk. A következő héten próbáld meg kiképezni magad arra, hogy kerüld el a kontextusváltást az időbeosztás, a zavaró tényezők csökkentése és a monotasking elfogadása révén.

  • Mit gondolsz, mennyire nehéz a monotaskingot betartani a saját életedben?
  • Te mit tennél, hogy csökkentsd a digitális zavaró tényezőket a munkanapod során?
  • Hogyan állítanál fel prioritásokat a teendőlistádon, hogy elkerüld a bénító túlterheltség érzését?