
Még a Fehér Ház is beállt a sorba
A Fehér Ház hivatalos X-fiókja is felkapta a trendet, amikor egy Dominikai Köztársaságból származó nő képét alakították át Ghibli-filmkockává, akit nemrég amerikai bevándorlási ügynökök tartóztattak le.
Miközben az internet szórakozott, komoly etikai kérdések és szerzői jogi problémák is felmerültek. Kritikusok aggodalmaikat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az OpenAI tisztességtelenül használja-e a művészek, köztük a Studio Ghibli alapítója, Hayao Miyazaki munkáit. Az olyan animációs filmek, mint a My Neighbor Totoro (Totoro – A varázserdő titka) vagy a Spirited Away (Chihiro Szellemországban), nem egy éjszaka alatt készülnek; aprólékos, kézzel rajzolt animációt és fáradságos munkát igényelnek, amely évekig tarthat.
Az OpenAI válasza
Az Associated Press szerint a vállalat kijelentette, hogy az új eszköz konzervatív megközelítést alkalmaz az egyes művészek esztétikájának utánzásakor. “Elutasítást építettünk be, amely akkor lép működésbe, amikor egy felhasználó élő művész stílusában próbál képet generálni” – írta az OpenAI a kedden közzétett technikai dokumentumban. A cég hozzátette, hogy a szélesebb stúdióstílusokat engedélyezik, “amelyeket az emberek valóban elragadó és inspirált eredeti rajongói alkotások létrehozására és megosztására használtak.”
A Ghibli-botrány csak a legújabb azon perek sorában, amelyeket hírszervezetek, szerzők és zenészek indítottak, akik azt állítják, hogy munkáikat engedély nélkül használták MI-modellek tanítására.
Ami Miyazakit illeti, a Studio Ghibli alapítójának érzései az MI által generált művészetről egyértelműek. Egy ismét felbukkant dokumentumfilmrészletben az MI-t “az élet sérelmének” nevezte. Talán érdemes ezt szem előtt tartani, mielőtt a macskád képét Ghibli-stílusban megosztanád az interneten.