A digitális adó: az USA dühöng, Kanada kitart

Kanada július 1-jén bevezeti a digitális szolgáltatási adót, amely visszamenőlegesen, 2022-től terheli a nagy techcégeket, például a Metát. Az új adó azoknak a vállalatoknak von el három százalékot, amelyek Kanadában évente több mint 20 millió dollár (kb. 7,4 milliárd forint) digitális bevételt termelnek.

Nem hátrál a kormány

A Pénzügyminisztérium jelezte: a digitális adó fenntartása nem befolyásolja a G7 globális minimumadó-megállapodását, mivel az egy másik szabályról, a globális minimumadó bevezetéséről szól. Az amerikai fél által tervezett, úgynevezett 899-es szakasz (Section 899) bosszúadót végül eltörölték, azonban a kanadai digitális adó első befizetése így is kötelező. A pénzügyminiszter, François-Philippe Champagne arról beszélt, hogy a digitális adó része lehet egy szélesebb körű amerikai–kanadai kereskedelmi alku tárgyalásainak.

Amerikai tiltakozás, fenyegetés

Hazai üzleti lobbik és az amerikai cégek egyaránt ellenezték az új adót, mondván, ezzel drágulnak a digitális szolgáltatások, és megtorlást válthat ki az USA részéről. Huszonegy amerikai képviselő kérte magát Trump elnököt is, hogy lépjen fel a kanadai digitális adó eltörlése érdekében. A becslések szerint már az első, június 30-i befizetési kötelezettség is 800 milliárd forintnyi (kb. 2 milliárd USD) pluszterhet ró az amerikai vállalatokra.

Kemény válasz az USA-tól

Trump kedden bejelentette, hogy az Egyesült Államok azonnali hatállyal megszakít minden kereskedelmi tárgyalást Kanadával válaszul az adó bevezetésére. Jelezte, hogy új vámokat is kilátásba helyeznek, amelyek mértékét a következő héten közlik Kanadával.

2025, adrienne, news.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok