A demokráciák is spyware-t használnak – hat ország a célkeresztben

A demokráciák is spyware-t használnak – hat ország a célkeresztben
A Citizen Lab, a Torontói Egyetem digitális biztonsági laboratóriuma szerint Ausztrália, Kanada, Ciprus, Dánia, Izrael és Szingapúr kormányai valószínűleg az izraeli Paragon Solutions kémszoftvergyártó cég ügyfelei. A több, mint egy évtizede a kémszoftveripart vizsgáló kutatócsoport szerdán azonosította a hat kormányt mint feltételezett Paragon-felhasználót.

Nyugati demokráciák a célpontban

Január végén felmerült a gyanú, hogy Olaszországban is bevetették a Paragon kémszoftvert. John Fleming, a Paragon ügyvezető elnöke kijelentette, hogy a cég kizárólag globális demokráciáknak – elsősorban az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek – ad licencet technológiájára. Izraeli hírforrások szerint 2024 elején az amerikai AE Industrial Partners kockázati tőkealap jelentős befektetést hajtott végre a cégben.

Konkrét bizonyítékok

A feltételezett ügyfelek közül a Citizen Lab külön kiemelte az Ontario Tartományi Rendőrséget (OPP), amely nagy valószínűséggel Paragon-ügyfél, mivel a feltételezett kanadai felhasználóhoz tartozó IP-címek egyike közvetlenül az OPP-hez kapcsolódik. További fejlemény, hogy egy olasz aktivista figyelmeztette a nemzetközi büntetőbíróságot, hogy mobiltelefonját megfigyelés alatt tartották, amikor bizalmas információkat szolgáltatott nekik a líbiai kínzások áldozatairól.

2025, adrienne, yro.slashdot.org alapján

  • Milyen hatással van szerinted a kémszoftverek használata a nemzetközi kapcsolatokra?
  • Hogyan vélekedsz arról, hogy kormányok is kémszoftvereket használnak saját céljaik érdekében?
  • Ha egy ország vezetője lennél, hogyan kezelnéd a kémszoftverekkel kapcsolatos etikai dilemmákat?




Legfrissebb posztok