A Boeing Starliner újra repülhet – ha majd egyszer minden hibát kijavítanak

A Boeing Starliner újra repülhet – ha majd egyszer minden hibát kijavítanak
A NASA szerint a Boeing Starliner – vagy ahogy sokan nevezik, a “Katasztrófa Kapszula” – újra repülhet, de legkorábban 2025 végén vagy 2026 elején. A CST-100 Starliner kapszula tavaly lógó orral tért vissza a Földre. Ez volt a kapszula első, személyzettel ellátott küldetése, de a repülést problémák sorozata kísérte, többek között a hajtóművekkel kapcsolatos gondok. A vezetők végül úgy döntöttek, hogy a legbiztonságosabb megoldás az, ha a legénységet a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) hagyják. A jármű sikeresen landolt személyzet nélkül, és az azóta eltelt hónapokban a NASA és a Boeing azon dolgozott, hogy kiderítsék, mi ment félre, és hogyan lehet mindezt kijavítani.

A problémák 70 százalékát már megoldották

A NASA szerint a “repülési megfigyelések és repülési rendellenességek több mint 70 százalékát” már lezárták. Az űrügynökség azonban megjegyezte, hogy “a Starliner által a keringés során tapasztalt jelentősebb hajtóműrendszeri rendellenességek várhatóan 2025 későbbi időszakáig nyitva maradnak.”

Sem a NASA, sem a Boeing nem válaszolt a The Register kérdésére, hogy pontosan mit is takar a “több mint 70 százalék”. Talán a ragadós pohártartókat?

Hajtóművek és szivárgó tömítések

A júniusi, személyzettel végzett küldetés során a legnagyobb aggodalmat a hajtóművekkel és a szivárgó héliumtömítésekkel kapcsolatos problémák okozták. A NASA és a Boeing tesztkampányt tervez tavasszal és nyáron, amely magában foglalja a Starliner kulcsfontosságú hajtóműveinek indítását egyetlen szervizmodul “kutyaházában”.

A “kutyaház” a Starliner szervizmodulján található Reakcióvezérlő Rendszer (RCS) hajtóműveinek burkolata.

A mérnökök a teszteléssel szeretnék validálni a hőmodelljeiket és a rendszer fejlesztéseit. Az egyik fejlesztés a hőgátak beépítése lesz a kutyaházban a hőmérséklet jobb szabályozása érdekében. A repülés közbeni hajtóműimpulzus-profilokat is módosítják, hogy megelőzzék a túlmelegedést.

2 milliárd dollárba került eddig

Mindez a CST-100 Starliner rendszer személyzeti tanúsítását célozza. A NASA közölte: “A küldetés vezetői azt tervezik, hogy a következő Starliner-repülés egy tanúsítás utáni, személyzettel végzett küldetés lesz, de a NASA-nak lehetősége van csak rakományt szállítani az ügynökség igényeitől függően.”

Ha a vezetők abból indulnak ki, hogy a következő küldetés a tanúsítás után következik, valószínűtlen, hogy újabb tesztrepülést kérnének, hacsak nem merül fel valami a tesztelés során. A program már eddig is több mint 2 milliárd dollárba került a Boeingnak, és a repülőgépipari óriás könyvelői bizonyára szeretnék elállítani a pénz kiáramlását.

2025, adrienne, go.theregister.com alapján



Legfrissebb posztok