Az Nvidia MI chipjei visszatérnek Kínába – de meddig?

Az Nvidia MI chipjei visszatérnek Kínába – de meddig?
Az Nvidia hétfőn jelentette be, hogy újraindítja H20 típusú MI-chipjeinek kínai értékesítését, miután az amerikai kormányzat hónapokig tartó tiltása, majd gyors visszakozása után engedélyért folyamodott. A cég hamarosan megkaphatja a szükséges amerikai exportlicencet, így a szállítás szinte azonnal elkezdődhet.

Külön chip Kínának

Az Nvidia bemutatott egy új, kizárólag a kínai piacra fejlesztett RTX Pro chipet is, amely teljes mértékben megfelel a szabályozásoknak, és elsősorban digitális gyártásban, okosgyárakban, valamint logisztikai cégeknél használható. Az H20 nem az Nvidia legfejlettebb MI processzora, de a jelenlegi amerikai exportkorlátozások miatt ez a legerősebb, amit Kínába legálisan eladhatnak. Kifejezetten MI-feladatok futtatására, nem pedig új rendszerek betanítására tervezték.

Rohamvásárlás és politikai billegés

A kínai technológiai óriások, köztük a ByteDance, az Alibaba és a Tencent hatalmas mennyiségben vásárolták ezeket a chipeket az év elején, szigorúbb exporttilalomra készülve. Az Nvidia hardverének előnye a kínai vetélytársakkal szemben a nagyobb memóriasávszélesség és a kiforrott szoftverkörnyezet. Áprilisban a Trump-kormányzat (Trump administration) hirtelen korlátozta a H20 értékesítését, ami akár 5,5–5,9 billió forint (15–16 milliárd USD) bevételkiesést is jelenthetett volna a gyártónak.

Milliárdos vacsorák és új ígéretek

Röviddel azután, hogy az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang megjelent Trump egymillió dolláros fejenkénti mar-a-lagói vacsoráján, a korlátozásokat felfüggesztették. Ezt követően az Nvidia nagyszabású amerikai adatközpont-beruházásokat ígért: négy év alatt több milliárd dollár értékben, többek közt a TSMC-vel (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) partnerségben.


Technológiai háború és kiskapuk

A huzavona miatt többen támadják az amerikai döntéshozókat, szerintük ez aláássa a kínai MI fejlesztések féken tartására irányuló erőfeszítéseket. Tavasszal a kínai DeepSeek startup lenyűgöző MI modellt fejlesztett Nvidia H800 chipeken, amelyeket már 2023 októbere óta tilos volt eladni, ám a kínai cégek kerülőutakat találtak.

Lavírozó Amerika

Hektikus döntések és egyeztetések zajlanak Washington és Peking között, miközben globális a nyomás a nemzetbiztonság és az óriási üzleti lehetőségek között. A jelek szerint az efféle politikai hátraarcok, átmeneti tiltások és újraindítások 2025-ben is folytatódni fognak.

2025, adrienne, techcrunch.com alapján

  • Mit gondolsz, helyes, ha egy ország gyorsan változtatja a szabályokat ennyire fontos technológiában?
  • Te mit tettél volna, ha egy cég jelentős bevételkiesés előtt áll hasonló helyzetben?
  • Vajon etikus, ha valaki kiskapukat keres a tiltott technológiákhoz?




Legfrissebb posztok