
Nem minden babáé lesz egyforma
A kutatók próbálták kiaknázni a Bifidobacterium előnyeit az alultáplált csecsemők esetében is. Bangladesben, súlyosan alultáplált babákon végzett probiotikumos kezelések javulást mutattak, de a jótékony baktériumok nem tudtak tartósan megtelepedni a gyermekek bélrendszerében, ellentétben az Egyesült Államokban tapasztaltakkal. Felmerült, hogy a baktériumtörzs étrendfüggően, helyi adottságoktól függően eltérően működik — nem ugyanazt tudja minden országban és minden étkezési kultúrában.
MI segít megtalálni a legjobb probiotikumot
Szakértők a világ számos egyeteméről mesterséges intelligenciát alkalmaztak, hogy több ezer Bifidobacterium-genom elemzésével megjósolják: melyik törzs mely táplálkozási körülményekhez alkalmazkodott. Először feltárták, mely gének segítik a baktériumokat abban, hogy különféle szénhidrátokból energiát nyerjenek. A kutatócsoport kézzel vizsgált át 263 Bifidobacterium-genomot, majd korábbi tanulmányok eredményeit is felhasználva 68-féle anyagcsere-útvonalat határoztak meg, amelyek egy-egy adott szénhidrát lebontását teszik lehetővé. Ezután egy MI-modellt tanítottak be, amellyel további 2800 genomot elemeztek.
Miért más egy bangladesi baba bélflórája?
A modellek tesztelése során 30 különböző földrajzi helyről származó baktériumtörzset vizsgáltak, hogy képesek-e 43-féle szénhidrátot lebontani, ahogy azt a modell előre jelezte. Az előrejelzések 94 százalékos pontossággal egyeztek meg a valós növekedési eredményekkel. Kiderült, hogy a bangladesi gyermekek bélbaktériumai egyedi génekkel és anyagcsere-útvonalakkal rendelkeznek, amelyek sehol máshol nem fordulnak elő. Ezek a törzsek egyaránt képesek anyatejből és növényi rostokból származó szénhidrátokat is lebontani, ami azt mutatja, hogy a bélflóra aktívan alkalmazkodik a gyermekek étrendváltásához.
Jön a személyre szabott probiotikum
A kutatócsoport által összeállított „szénhidrátbontó útvonalak enciklopédiája” segítségével most már előre jelezhető, hogy melyik Bifidobacterium-törzs mely táplálékon képes igazán elszaporodni. Így a jövőben személyre szabott probiotikumok és étrendi kiegészítők fejleszthetők, amelyek figyelembe veszik az adott gyermek élethelyzetét, étkezési szokásait és földrajzi elhelyezkedését — mert láthatóan nem minden törzs működik mindenhol egyformán.