Az új Android trükk, amitől bármelyik app veszélyes lehet

Az új Android trükk, amitől bármelyik app veszélyes lehet
Egy teljesen új támadási módszert dolgoztak ki kutatók, amely képes kijátszani az Android jogosultságkezelését, így hozzáférhet érzékeny adatokhoz, vagy olyan káros műveleteket hajtat végre a felhasználóval, mint például a készülék teljes törlése. Az eddig, átlátszó rétegeken alapuló támadásoknál is kifinomultabb az úgynevezett TapTrap-technika, amely még teljesen jogosultság nélküli alkalmazások segítségével is működik, és amely ellen jelenleg sem az Android 15, sem a 16 nem nyújt védelmet.

Hogyan működik a TapTrap?

A TapTrap kihasználja, hogy az Android hogyan kezeli az alkalmazások közötti átmeneteket testreszabott animációkkal. Egy rosszindulatú alkalmazás képes egy másik alkalmazásból elindítani egy érzékeny rendszerképernyőt – például jogosultságkérést vagy rendszerbeállítást –, majd ehhez olyan egyedi animációt társít, amely szinte teljesen láthatatlanná varázsolja a képernyőt. Az animáció elején és végén nagyon alacsonyra, például 0,01-re állítják az átlátszósági szintet, így az új, valójában veszélyes képernyő szinte teljesen átlátszó lesz. Más animációval akár azt is elérhetik, hogy a rendszer a felhasználó által várt gombra nagyítson rá.

A felhasználók könnyen átverhetők

Ilyenkor a háttérben elindított engedélykérő képernyő rögzíti a felhasználó összes érintését, de a képernyőn továbbra is az eredeti, ártalmatlan alkalmazás látszik. A felhasználó azt hiszi, hogy a megszokott appját használja, miközben valójában egy szinte teljesen átlátszó, veszélyes, rendszerszintű képernyőn ad engedélyeket vagy hajt végre káros műveletet.

A kutatók bemutató videója szerint akár egy ártalmatlan játékalkalmazás is képes bekapcsolni a kamerához való hozzáférést egy weboldal számára a Chrome böngészőn keresztül, a felhasználó tudta nélkül.

Rengeteg alkalmazás sérülékeny, Android 16 sem véd

Közel 100 ezer, a Google Play Áruházban elérhető alkalmazást vizsgáltak meg, és ezek 76%-a sérülékeny a TapTrap-pel szemben, mivel mindegyik tartalmaz olyan indítható képernyőt, amely megfelel a következő feltételeknek: külső alkalmazás is elindíthatja, nem írja felül az alapértelmezett animációt, illetve nem várja meg az animáció végét, mielőtt fogadja a felhasználói bevitelt. Az újabb Android-verziókban ezek az animációk alapból be vannak kapcsolva, így amíg a felhasználó ki nem kapcsolja őket, a mobilja védtelen.

A technikát Google Pixel 8a készüléken, Android 16 rendszerrel is kipróbálták, sőt, a GrapheneOS fejlesztői is elismerték, hogy ez a verzió is sérülékeny. A Google jelezte, hogy már dolgoznak a javításon egy következő frissítéshez, de addig is bármilyen alkalmazás átverheti a felhasználót – ha a fejlesztők nem figyelnek oda.


A legegyszerűbb trükk néha a leghatékonyabb

Bár a kiberbűnözők egyre fejlettebb technológiákat vetnek be, az ilyen meglepően egyszerű módszerek is sikeresek lehetnek – különösen, ha a legtöbb alkalmazás sérülékeny marad, amíg a frissítések nem érkeznek meg.

2025, adminboss, www.bleepingcomputer.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy ennyire egyszerű trükkökkel is átverhetőek vagyunk?
  • Szerinted ki a felelős, ha egy ilyen támadás sikeres lesz?
  • Te hogyan védekeznél egy olyan veszély ellen, amit még a legújabb rendszer sem tud megakadályozni?




Legfrissebb posztok