Az MI-botrány: DeepSeek hamarosan eltűnhet Németországban

Az MI-botrány: DeepSeek hamarosan eltűnhet Németországban
Német adatvédelmi hatóságok azt követelik az Apple-től és a Google-tól, hogy távolítsák el a DeepSeek nevű kínai MI-chatbotot alkalmazásboltjaikból, mivel a cég állítólag jogellenesen továbbítja a felhasználói adatokat Kínába. A Berlinben működő adatvédelmi biztos, Meike Kamp szerint a vállalat súlyosan megsérti az Európai Unió adatvédelmi szabályait.

Kínai adatszivárgás és jogi aggályok

A német hatóságok szerint a DeepSeeket fejlesztő Hangzhou DeepSeek Artificial Intelligence Co., Ltd. nem tudta igazolni, hogy az uniós felhasználók adatainak Kínába történő továbbításakor teljesülnek az előírt biztonsági garanciák. Kínában a hatóságok széleskörű jogosultságokkal rendelkeznek a személyes adatokhoz, és a felhasználók ott nem élvezik azokat a jogi védelmeket, amelyek az EU-ban alapvetőek. A német biztos 2025. június 27-én felszólította az Apple-t és a Google-t, hogy fontolják meg a DeepSeek blokkolását Németországban, mivel a cég figyelmen kívül hagyta az illegális adatátvitel megszüntetésére vonatkozó követeléseket. Korábban Olaszország már eltávolította az alkalmazást mindkét nagy szolgáltató áruházából hasonló okok miatt, nem sokkal azután, hogy a ChatGPT versenytársa (ChatGPT) megjelent.

EU-s, amerikai és további vizsgálatok

További uniós országok – Franciaország, Hollandia, Luxemburg és Portugália – is vizsgálják a DeepSeek adatkezelési gyakorlatát. Az Egyesült Államokban pedig készül egy új törvényjavaslat, amely a Kínában, Iránban, Oroszországban és Észak-Koreában fejlesztett MI-modelleket – köztük a DeepSeeket – teljes körűen betiltaná állami szerveknél. Bár a cég 2025. július 4-én frissítette adatvédelmi szabályzatát, és már azt állítja, hogy nem végez profilalkotást, a német hatóság szerint továbbra is komoly gondok vannak a tárolási idők átláthatóságával.

Kijátszható a tiltás?

Nem biztos, hogy a DeepSeek végleg eltűnik a német piacról, hiszen világszerte akadnak alternatív letöltési módszerek, például a VPN-használat. A szakértők szerint azonban ez csak látszólagos megoldás, mert a VPN ugyan képes álcázni a földrajzi helyet, de az alkalmazásboltok régiójához kötött engedélyeket nem tudja kijátszani – így áttételes letöltésre vagy nem hivatalos forrásra lesz szükség. Ebben az esetben viszont újabb adatvédelmi aggályok is felmerülhetnek, amelyeket érdemes komolyan venni.

2025, adrienne, www.techradar.com alapján

  • Mit gondolsz, jogos egy ilyen tiltás, ha félteni kell az adatokat?
  • Ha rajtad múlna, engednéd, hogy más forrásokból letöltsék az appot?
  • Te szerinted mennyire fontos, hogy minden ország hasonló adatvédelmi szabályokat vezessen be?




Legfrissebb posztok